05.06.02. Dan zaštite okoliša
Otvoreno pismo Prijatelja životinja hrvatskoj vladi i stanovništvu povodom Svjetskog dana zaštite okoliša
OKOLIŠ NIJE NA PRODAJU
Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša Prijatelji životinja poručuju hrvatskoj vladi da uvede nove mjere zaštite okoliša i da spriječi nova zagađenja i uništenja naše prirode.
Sve većim ulaganjima u stočarstvo hrvatska vlada potiče veća zagađenja okoliša. Hrvatska bi trebala biti raj za proizvodnju zdrave organske vegetarijanske hrane, a ne još jedna od zemalja koja na račun proizvodnje mesa i mesnih proizvoda uništava i okolinu i zdravlje stanovništva.
Prema podacima preuzetim iz brojnih istraživanja svjetskih organizacija vidljivo je koliko masovni uzgoj životinja za hranu uništava prirodu i koliko je poticanje istog štetno i po ljudsko zdravlje i po zaštitu okoliša.
Budući da je Svjetski dan zaštite okoliša apeliramo na hrvatsku vladu da poveća ulaganja u organsku poljoprivredu i proizvodnju vegetarijanske hrane kojom bi Hrvatska postala pravi raj zdrave hrane i zdravih ljudi.
Ovime ujedno i apeliramo na hrvatsko stanovništvo da razmisle o načinu svoje prehrane i utjecaja iste na svijet oko nas. Jedenjem mesa mi direktno podržavamo uništavanje okoliša, mučenje životinja, ali i narušavanje vlastitog zdravlja. Na dan kada cijeli svijet obilježava Dan zaštite okoliša razmislimo i učinimo nešto više za našu okolinu i naš dio Zemlje.
Napominjemo i par važnih podataka koje se nikako ne smiju zanemariti:
- Metanovo djelovanje na efekt staklenika veće je 24 puta od djelovanja CO2, a svako govedo u prosjeku proizvede 45 kg metana godišnje.
- Stočarstvo je odgovorno za 61 posto emisije metana u Republici Hrvatskoj.
- Milijuni hektara tropskih šuma uništava se svake godine radi stočnih pašnjaka. Ovo ubija i ugrožava mnoge životinjske vrste, a također i tamošnje stanovništvo. S obzirom na ogromne potrebe mesne industrije, za 40 godina tropskih šuma više neće biti.
- Već 1/3 Zemljine površine koristi se za stočne pašnjake!
- Plin amonijak koji dolazi iz štala gdje se drže goveda uzrokuje više štete nego svi automobili i tvornice na svijetu zajedno.
- Količina vode potrebna za proizvodnju 10 kg odreska jednaka je količini vode koju jedna prosječna obitelj konzumira u cijeloj godini.
- 50% od ukupne svjetske potrošnje vode troši se u svrhu masovnog uzgoja stoke!
- Za četveročlanu obitelj koja konzumira meso u godini dana potroši se goriva dostatno za 6 mjeseci vožnje automobilom.
- Na istom komadu zemljišta potrebnom za proizvodnju 1 kg mesa može se proizvesti, primjerice, 200 kg krumpira ili 160 kg rajčica, i to uzimajući u obzir isti vremenski period. Na istoj površini tla koja je potrebna za prehranu jednog 'mesojeda', može se prehraniti 20 vegetarijanaca!
Utjecaj masovnog uzgoja stoke glede globalnog zagrijavanja jednak je u potpunosti utjecaju automobilskog prometa, pa kada još uzmemo u obzir rušenje šuma za pašnjake i krmu za stoku, te pretvaranja savana u pustinje, eroziju brdovitih predjela, izuzetno veliku potrošnju vode i energije, vidimo da sa svakim kilogramom mesa trošimo, uništavamo i zagađujemo naš okoliš sa svakog aspekta.