18.06.07. Protiv prodaje krzna u GUESS prodavaonicama
U sklopu kampanje 'Za Hrvatsku bez krzna', Prijatelji životinja priključili su se međunarodnoj kampanji protiv prodaje krzna u GUESS prodavaonicama, uputivši apel prodavaonicama GUESS Accessories u Zagrebu i Rijeci, kao i GUESS Italia europskom sjedištu u Firenzi te GUESS sjedištu u Los Angelesu, SAD. U dopisu, koji je vidljiv u nastavku, traži se prestanak prodaje sve krznene odjeće i odjeće s krznenim dodacima.
GUESS Accessories
Jankomir 33
10000 Zagreb
Poštovani,
pišem Vam u ime Prijatelja životinja, udruge za prava životinja.
Dobili smo informaciju da u svojim trgovinama još uvijek prodajete krzno i željeli bismo iskoristiti priliku da Vas pozovemo da promislite što je krzno i odakle dolazi, koje učinke ima proizvodnja krzna na naš okoliš i koliko je patnje životinja povezano s ‘proizvodnjom’ krzna.
Životinje se zbog krzna ubijaju elektrokucijom ili plinom, a životinje uhvaćene u zamke trpe neizdržive bolove dok ne umru ili ih lovac ne zatuče. Nijedan način ubijanja nije bezbolan ili pouzdan – posebice kad se provodi rutinski i masovno, a pored svega nije opravdan i za svaku je osudu.
Pravo krzno se često koristi na odjeći kao što su kaputi, rukavice, čizme ili puloveri. Većina krzna od lisica koje su ubijene na farmama krzna ne koriste se kao čitave bunde već kao obrubi. Mnoge životinje zarobljene u sjevernoj Americi kao što su kojoti, kune, lasice i rakuni također se koriste za krznene obrube. Budući da je odjeća koja sadržava pravo krzno često cijenom pristupačna i nema odgovarajuću oznaku, mnogo ljudi nije svjesno da su njihovi ovratnici ili podstave rukavica i čizama napravljeni od pravoga krzna do kojeg se došlo istim okrutnim postupkom kao i za bunde.
Gotovo sve lisice uzgojene na farmama krzna završe kao krzneni ovratnici. Druge životinje obično korištene za obrube uključuju lasice, činčile, rakune, kojote, janjad i zečeve. Danas je već dobro poznato da se u Aziji ubijaju psi i mačke i da se njihovo krzno koristi za obrube i galanteriju.
U mnogim područjima okoliš je teško nastradao zbog farmi krzna: površinske, čak i podzemne vode su zagađene, a stradavaju i šume. Životinjski izmet i urin koji sadrže dušikove i fosforne spojeve uzrokuju ozbiljne probleme u okolišu. Još jedno značajno pitanje je količina goriva i drugih oblika energije potrošenih na farmama krzna.
Farme krzna povezane su s mnogim problemima prava životinja, etike i okoliša. Nakon Velike Britanije i Austrije, i Hrvatska je, prema novom Zakonu o zaštiti životinja ukinula farme krzna, potaknuta etičkim pitanjima dobrobiti životinja. Zabrana uzgoja životinja za krzno stupa na snagu 1. siječnja 2017. godine, dakle nakon prijelaznog razdoblja od deset godina.
Upravo zbog ovih šokantnih činjenica Prijatelji životinja su pokrenuli kampanju ‘Hrvatska bez krzna’, s namjerom da se oslobodi hrvatsko tržište od krzna. Već smo ponosni na dva postignuća. Jedno je već ranije spomenuta nacionalna zabrana uzgoja životinja zbog krzna, a druga je zabrana uvoza proizvoda od tuljanovog krzna, koje znači da se u Hrvatskoj više ne može kupiti tuljanovo krzno.
S obzirom da u Hrvatskoj imamo dvije GUESS trgovine željeli bismo apelirati na vas da u potpunosti prestanete u svim svojim trgovinama prodavati krzno i na taj način postanete dio rastućeg broja trgovina bez okrutnosti koje su odlučile da krzno nije neophodno da bi se napravio dobar proizvod. Životinje ne smiju stradavati zbog našeg dobrog izgleda.
Ovim apelom podržavamo međunarodnu kampanju i organizacije koje se trude uvjeriti GUESS da izbace krzno iz modnih proizvoda, ne samo zbog životinja već i ugleda GUESS-a, te očekujemo Vašu brzu etičku i savjesnu odluku.
Stojimo Vam na raspolaganju za dodatne informacije i srdačno Vas pozdravljamo,
Anita Euschen
Koordinatorica Udruge
U Zagrebu, 18. lipnja 2007.
Privitak:
- snimke zlostavljanja životinja uzgajanih za krzno
- dopisi upućeni u GUESS, Inc. i GUESS Italia