01.04.10. Krila koja ne mogu biti ispružena
Prijatelji životinja na Veliki četvrtak pozivaju građane da ne jedu jaja i upozoravaju na nužnost hitne zabrane baterijskog uzgoja kokoši
- Kavez natrpan aktivistima za prava životinja na zagrebačkom glavnom trgu skreće pozornost na patnje kokoši i pilića
Kako bi dobile barem malo više životnog prostora, iako i dalje živeći u skučenim kavezima, kokoši čekaju 2012. godinu kada bi baterijski uzgoj trebao biti u potpunosti zabranjen na području Europske unije, pa tako i Hrvatske. Iako zabrana baterijskog uzgoja kokoši daje tim ispaćenim životinjama samo veći kavez, zbog iznimne okrutnosti baterijski uzgoj kokoši nikada nije ni trebao biti izmišljen.
Prijatelji životinja će na Veliki četvrtak, 1. travnja 2010., u 12 sati na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu izvesti prikaz baterijskog uzgoja kokoši, potrpavši se 'izranjavani', 'odrezanih ustiju' i 'puni gnojnih čireva' u kavez, apelirajući na građane da se zauzmu za hitnu zabranu baterijskog uzgoja kokoši te da ne kupuju jaja.
Kako bi, osim nezamislive patnje koje prolaze kokoši i pilići, građanima pokazali i kako se bez uporabe jaja može dobro i zdravo jesti, Prijatelji životinja će u subotu 3. travnja u 12 sati na Trgu kralja Tomislava organizirati degustaciju sojinih medaljona pohanih bez jaja, francuske salate s majonezom bez jaja te palačinke i kolače bez jaja.
Današnjim kokošima koje prisiljavaju da snesu i do 300 jaja godišnje i koje živote provode između rešetaka te završavaju iscrpljene u klaonicama, veći kavez neće značiti prirodne uvjete i komfor, ali zabrana baterijskog uzgoja dat će im barem minimalnu poštedu od svakodnevnog mučenja. Iako nisu ništa skrivile, kokoši su cijeli svoj život stiješnjene u zatvorima u kojima nikada ne udahnu svjež zrak, ne osjete sunce, ne stvaraju odnose sa svojim potomstvom niti čine bilo što što bi za njih bilo prirodno.
Pilići rođeni pod grijačem umjesto pod toplim perjem svoje majke, nabacuju se na selekcijsku traku čekajući da ih, zavisno o njihovom spolu, samelju ili uguše plinom ili pak predodrede za rađanje dokle god više neće imati snage izbacivati iz sebe jaja. Njihova patnja se nastavlja transportom u pretrpanom kamionu kojemu je zadnja postaja klaonica. Svoja krila napokon će moći raširiti, no uzaludno se trzajući viseći obješeni za svoje noge na pokretnoj traci prema automatskom nožu koji će im zasjeći vratove i proliti krv, s kojom će iscuriti i njihov mučenički život.
U posebnom uzgoju tzv. brojlera, piliće natrpavaju u ogromne hangare gdje ne mogu napraviti prirodnu hijerarhiju. To rezultira psihičkim poremećajem i samoranjavanjem koje se pokušava spriječiti rezanjem kljunova. Nakon tovljenja i antibiotskih tretmana njihova izobličena i neprirodno udebljana tijela postaju mesni proizvodi.
Stoga upravo za vrijeme blagdana u kojem se poziva na suosjećanje, ali i nemilice troše goleme količine jaja, Prijatelji životinja pozivaju na odbacivanje okrutnosti i ubijanja pilića i kokoši, odnosno na nejedenje mesa i jaja kokoši. Ljudski jelovnik može izgledati ukusnije, zdravije i etičnije i bez mesa životinja i bez jaja kokoši.
Zabrana baterijskog uzgoja kokoši bitan je i nužan zakonski korak, doduše mali s obzirom na položaj u kojem su životinje dovedene zbog ljudske obijesti. Osim zakonodavnih promjena, Prijatelji životinja pozivaju građane na promjenu prehrambenih navika, čime izravno spašavaju životinje, štite okoliš i čuvaju vlastito zdravlje.
Video o uzgoju kokoši možete vidjeti na našem YouTube kanalu.
1. travnja 2010.
3. travnja 2010.