30.01.15. Medo laje jer je na lancu
Prijatelji životinja o sudskoj presudi da skrbnik mora psa noću držati zatvorenog
Proteklih dana mnogo se priča o presudi Općinskog suda u Puli koji je, na temelju tužbe susjede koja se žali na 'dugotrajni lavež psa', donio privremenu mjeru da skrbnik mora psa 'držati zatvorenog unutar stambene zgrade na toj nekretnini, svakog dana od 20.00 do 08.00 sati idućeg dana'.
U javnosti se govorilo da je sud psu zabranio lajanje te da pas i njegov skrbnik zbog toga moraju trpjeti i strepiti od velike novčane kazne. Iz kasnijih informacija u medijima vidjelo se da je pas na lancu, iako njegov skrbnik tvrdi da je riječ o dugačkoj sajli i da bi ga bilo rizično držati bez lanca jer bi mogao preskočiti ogradu i nekoga napasti. Također, iako ga može držati noću u kući, gdje borave ljudi, skrbnik kaže da ga noću odvede u 'ljetnu kuhinju' gdje mu je napravio mjesto za spavanje. Na televizijskoj snimci vidljivo je da je 'ljetna kuhinja' zapravo hladna i mračna šupa.
Udruga Prijatelji životinja u ovakvim slučajevima želi ukazati na nužnost odgovorne brige za životinje. Dužnost skrbnika je da se brine o psu i pruži mu sve potrebne uvjete za normalan život, u skladu s njegovim potrebama. U pravnome smislu životinje su predmeti pa je Sud u ovome slučaju presudio kako će skrbnik postupati sa psom da bi riješio svoj problem sa susjedom i pobrinuo se za ponašanje psa. Nelogično je i smiješno tražiti od psa da prestane lajati, no s druge strane odgovornost skrbnika je da psu osigura sve potrebne uvjete, kao i suživot s ljudima.
Dužnost skrbnika je da ako dijete ili pas stvaraju nesnošljivu buku usred noći i smetaju susjedima, to riješi tako da će biti s njim u kući. To ne podrazumijeva zatvaranje psa u garažu, podrum ili šupu. Psu će uz njegovog skrbnika biti bolje i neće lajati. Tu treba razlikovati povremeno lajanje, što je za psa normalno, i neprekidno lajanje pod nečijim prozorom, što utječe na suživot ljudi i životinja. Činjenica je da bi omogućavanje psu da spava u kući sa skrbnicima bilo korisno i za međususjedske odnose i za psa.
U ovome slučaju radi se o susjedskom prepucavanju preko leđa psa, pa je sud prilikom izricanja presude trebao uzeti u obzir i štetu koja se nanosi psu. Medo je mladi pas, koji još nema ni pune tri godine, a držanjem na lancu očito mu nije osigurano dovoljno kretanja, istrčavanja i socijalizacije niti ga skrbnici puštaju u kuću, pa je moguće da u nedostatku stimulacije reagira češćim lajanjem od uobičajenog i normalnog psećeg lajanja. Ako to lajanje traje cijelu noć i stvara nepodnošljivu buku, tada je sudska presuda za njega mogla biti pozitivan pomak, da barem po noći bude u kući sa svojim skrbnicima.
Opasnost ovakve presude je što se može iščitati kao zabrana psu da laje noću, ali i u drugim situacijama, što se može zloupotrijebiti za vrlo česte razmirice susjeda preko životinja.
Važan korak za psa bio bi kada bi sud propisao obavezu socijalizacije psa i omogućavanje dovoljno kretanja, čime bi se popravili uvjeti u kojima Medo živi, a to bi rezultiralo sretnijim psom koji bi imao manju potrebu za lajanjem. Nažalost, to je teško očekivati s obzirom na to da je, osobito u ruralnim sredinama u Hrvatskoj, prisutna velika neosviještenost o potrebama životinja, a držanje na lancu više je pravilo nego iznimka.
Prijatelji životinja naglašavaju da je u slučaju psa Mede važno rješavati korijen problema, a taj je da je pas na lancu. Zakonom o zaštiti životinja zabranjeno je ''ograničavati kretanje životinjama na način koji im uzrokuje bol, patnju, ozljede ili strah'', što držanje na lancu svakako jest. Držanje pasa na lancu predstavlja fizičko i psihičko zlostavljanje koje dovodi do trajne patnje životinje i može dovesti do agresivnosti psa, a pojačano lajanje je jedan od načina na koji pas želi skrenuti pozornost na sebe i svoju potrebu za društvom i stimulacijom.
Udruga je pokrenula peticiju za zabranu držanja stalno vezanih pasa, a prijedlog Udruge da se to zabrani čak je prihvaćen u radnoj verziji Zakona o zaštiti životinja, ali kasnije je bez objašnjenja izbačen. Stoga Prijatelji životinja pozivaju sve da potpišu i dijele peticiju koja se nalazi ovdje.