11.10.24. Proračunske stavke za provedbu Zakona o zaštiti životinja u 2025.
- poslano svim Jedinicama regionalne samouprave
Poštovani,
podsjećamo vas na važnost pravovremenog planiranja aktivnosti i osiguravanja sredstva u proračunu za sljedeću godinu za provedbu Zakona o zaštiti životinja, pri čemu nudimo pomoć i suradnju.
Sukladno obavezama jedinica regionalnih i lokalnih samouprava, koje propisuje Zakon o zaštiti životinja, molimo vas da stavite u plan i u proračunu za 2025. godinu izdvojite sredstva za:
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: organizacijske radnje za održavanje redovnih sastanka na kojem trebaju biti predstavnici svih lokalnih zajednica sa područja vaše županije, udruga i drugih predstavnika propisanih Zakonom, što podrazumijeva komunikaciju i pozive članovima, izvještaj i druge vezane poslove.
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: pripremanje i provedba analize stanja provedbe Zakona o zaštiti životinja od strane lokalnih zajednica istraživanjem pomoću upitnika što su i koliko lokalne zajednice napravile po pitanju organizacije zbrinjavanja ranjenih i napuštenih životinja, kontrole mikročipiranja pasa, financiranje kastracija pasa i mačaka, edukacije i drugih zakonskih obveza te priprema za analizu dobivenih podataka.
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: poticanje lokalnih zajednica na provedbu Zakona o zaštiti životinja, upozoravanje na njihove zakonske obveze pisanjem upozorenja i na druge načine.
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: aktivnosti osobe odgovorne za zaštitu životinja koju ste odredili i aktivnosti vezane za zadaće iz članaka 70. Zakona o zaštiti životinja.
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: kontrola provedbe Programa kontrole populacije napuštenih pasa
- rad koordinacijske radne skupine za zaštitu životinja: poticanje izgradnje skloništa od strane jedne ili više lokalnih zajednica, prikupljanje podataka o dobrim primjerima iz prakse, izrada edukacijskih programa i slično.
- izgradnja županijskog skloništa od strane vaše regionalne zajednice
- financijska pomoć lokalnim zajednicama preko programa za financiranje kastracija skrbničkih psa i mačaka i slično.
- financijska pomoć udrugama za zaštitu životinja
- izrada i realizacija edukativnih programa informiranja javnosti kroz jumbo plakate, letke, projekte školskih ustanova i na druge načine.
I druge vrste poticaja i pomoći lokalnim zajednicama u njihovim zakonskim obvezama:
- nabavu čitača mikročipa za sve komunalne redare te obilazak svih kućanstva kako bi provjerili jesu li svi psi na vašem području označeni mikročipom. Napominjemo da ukoliko jedinica lokalne samouprave nema zaposlenog komunalnog redara, može sklopiti ugovor sa susjednim jedinicama lokalne samouprave koje imaju zaposlenog komunalnog redara, kako bi se provela kontrola mikročipiranosti pasa i ispunila zakonska obaveza. Također neke lokalne zajednice izdvojile su sredstva za plaćanje studenata, veterinarskih ili drugih pravnih osoba koje su im pomogle u obilasku kućanstva.
- zbrinjavanje napuštenih i ozlijeđenih životinja koje je svaka lokalna zajednica obvezna organizirati. (ranjene životinje u roku manjem od dva
sata)
- (su)financiranje kastracija skrbničkih (vlasničkih) pasa i mačaka kao najefikasnije metode zaustavljanja nastanka neželjenih štenca i mačića koje postaju napuštene životinje.
- financiranjem kastracija slobodnoživućih mačaka koje se nakon kastracije vraćaju gdje su uhvaćene (program "Uhvati- kastriraj- vrati") ili na organizirana hranilišta
- redoviti tisak i distribucija letaka po svim kućanstvima o dužnostima skrbnika pasa i mačaka i letka o važnosti kastracije, postavljanje jumbo i drugih plakata te drugih edukativnih aktivnosti kroz medije, škole i javna događanja o važnosti kastracije i udomljavanja umjesto kupnje s obzirom na zakonsku obvezu edukacije
- financiranje izgradnje vlastita skloništa za napuštene životinje ili financijsku pomoć udrugama za zaštitu životinja u registraciji skloništa za napuštene životinja s obzirom da je izgradnja vlastite infrastrukture učinkovitija i dugoročno štedi financijska izdvajanja
- izvršavanje provjere jesu li uzgajivači na vašem području registrirali uzgoj pri Ministarstvu poljoprivrede te jesu li registrirali djelatnost. Također, da li označavaju štence prije puštanja u promet. (veterinari smiju označavati samo pse poznatog podrijetla, kada znaju ime i mikročip majke, nepoznatog isključivo sklonište)
Sustavnim i kontinuiranim provođenjem spomenutih preventivnih mjera i zakonskih obaveza osigurat ćete ne samo provedbu zakonskih odredbi nego i smanjenje broja napuštenih pasa i mačaka na području vaše regionalne zajednice.
Važno je sada odrediti planove djelovanja i osiguranje proračunskih stavki za 2025. godinu, pri čemu ostajemo na raspolaganju za dodatna pitanja i pomoć.
Više informacija možete naći na www.prijatelji-zivotinja.hr/zakon2017.
Lijep pozdrav,
Luka Oman
Prijatelji životinja