28.02.06. Pismo Mati Brstilu

| More

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA
Uprava za veterinarstvo
n/r dr. sc. Mate Brstilo
Ulica grada Vukovara 78
10000 Zagreb

Poštovani gospodine Brstilo,

obraćamo Vam se potaknuti nedavnim postupanjem Vašega ministarstva prilikom usmrćivanja domaće peradi na području zaraženom ptičjom gripom, u krugu od tri kilometra od Parka prirode Pantana kod Trogira. Tom prilikom glasnogovornik Ministarstva priznao je kako je Ministarstvo medijima objavilo lažno vrijeme početka tzv. eutanazije, odnosno dekaptiranja peradi bez odvajanja, kako bi spriječilo da do javnosti dođu uznemirujuće snimke ubijanja životinja. Usprkos tome, mediji su razotkrili kako se ubijanje nastavilo i nakon službeno objavljenog vremena, da je usmrćen veći broj ptica od prvotno najavljenog te da su veterinari ubijali kokoši i ostale pernate životinje udaranjem štapom po vratu, što predstavlja kazneno djelo mučenja životinja, zbog čega je udruga Prijatelji životinja podnijela i kaznenu prijavu.

U svjetlu aktualne pojave ptičje gripe u Europi, Aziji i Africi, pa tako i u Hrvatskoj, zabrinuti smo i ogorčeni zbog načina na koji se u Hrvatskoj pristupa rješavanju ovoga problema. Usprkos prošlogodišnjim iskustvima s ptičjom gripom, neshvatljivo nam je da se je Ministarstvo, umjesto pravovremenog stavljanja domaćih pernatih ptica u karantenu, propisivanja velikih novčanih kazni prekršiteljima karantene i kontrole rizičnih područja, opet odlučilo na nepotrebno i nerazumno brutalno ubijanje zdravih životinja.

Povodom najnovijeg ubijanja ptica, primili smo brojne pozive i e-mailove građana koji su zgroženi načinom usmrćivanja životinja te cenzurom medija kada je u pitanju izvještavanje javnosti. Javnosti nije logično da se divlje ptice koje umiru od ptičje gripe ne ubijaju, dok se zdrave domaće pernate životinje, kod kojih u Hrvatskoj nije zabilježen nijedan slučaj ptičje gripe, premlaćuju štapovima do smrti ili im se zavrću vratovi.

Hrvatska se, kao članica Međunarodnog ureda za epizootije (OIE), vodeće međunarodne organizacije na području zaštite životinja pri usmrćivanju životinja u svrhu kontrole bolesti, obvezala na pridržavanje smjernica tog Ureda o ubijanju u slučajevima krajnje nužde zbog kontrole bolesti. Premlaćivanje štapom, koje je ne samo mučenje životinja već zbog krvarenja znači i potencijalnu opasnost za ljudsko zdravlje u slučaju da je ptica zaražena, predstavlja kršenje smjernica OIE-e, koji zahtijeva humane metode ubijanja kako bi se životinje zaštitile od nepotrebne patnje i boli.

Ako je zaista nužno, a smatramo da niti u ovom slučaju to nije bilo potrebno, životinje se trebaju ubiti trenutno ili prethodno omamiti kako bi ostale u nesvijesti do smrti. Veterinarski inspektori su dužni nadgledati dobrobit životinja u slučajevima pojave zaraznih bolesti, a oni koji ubijaju moraju biti osposobljeni i kompetentni za što bezbolnije ubijanje životinja. Da je i bila potrebna, što ovdje nije bio slučaj, eutanazija se mogla vrlo jednostavno i jeftino izvršiti omamljivanjem jeftinim plinovitim anesteticima, pri čemu se Hrvatska može voditi iskustvima Velike Britanije (Department for Environment, Food & Rural Affairs, www.defra.gov.uk/corporate/consult/badgers-tbcontrols/reff.pdf), o čemu ste i sami upoznati, s obzirom na sudjelovanje na prošlotjednoj radionici o zaštiti životinja u organizaciji TAIEX-a.

Potreba za veterinarskim nadzorom nije samo stvar dobrobiti životinja, već nekontrolirano ubijanje znači i mogućnost povećanog rizika prijenosa bolesti. Stoga pokapanje ili spaljivanje živih ptica, kao i ubijanje udaranjem štapovima trebaju biti apsolutno zabranjeni i zbog dobrobiti životinja i zbog sigurnosti građana.

S obzirom na navedeno, očekujemo da ćete zatražiti hitno provođenje istrage unutar Ministarstva kako bi se utvrdila odgovornost za nepravilnosti i kršenja zakona vezanih za dosadašnje slučajeve 'eutanaziranja' kokoši i ostale peradi. Očekujemo da ćete medijima omogućiti nesmetan pristup informacijama, jer prikrivanje istine može dovesti u budućnosti samo do još veće panike u javnosti i nepovjerenja u transparentnost postupaka Ministarstva. Također, tražimo da se prevencija od ptičje gripe prvenstveno provodi karantenama i nadzorom, a samo kada je to nužno ubijanjem zdravih kokoši i to isključivo omamljivanjem plinovitim anesteticima. Zbog istinitog informiranja javnosti, očekujemo i da ćete ubuduće koristiti riječ eutanazija samo u slučajevima kada se zaista radi o bezbolnom usmrćivanju.

Kako je velika pozornost hrvatske javnosti i međunarodne zajednice usmjerena na rješavanje opasnosti od širenja ptičje gripe, nadamo se da će Vaše Ministarstvo tome pristupiti misleći na svoj ugled te uzimajući u obzir jednako i dobrobit životinja i ljudsko zdravlje.

Ovom prilikom Vam zahvaljujemo na dosadašnjem angažmanu vezanom uz dobrobit i zaštitu životinja te Vam i dalje ostajemo na raspolaganju za suradnju vezanu uz sve aspekte zaštite dobrobiti životinja.

S poštovanjem,

Luka Oman
Predsjednik Udruge

U Zagrebu, 28. veljače 2006.

Akcije

Facebook preporuke