Stajalište Američke nutricionističke udruge i Nutricionista Kanade: Vegetarijanska prehrana
Dobro isplanirana veganska i druga vegetarijanska prehrana pogodna je za sve stadije života, uključujući period trudnoće, laktacije, djetinjstva i adolescencije.
Kratak pregled
Stajalište je Američke nutricionističke udruge i Nutricionista Kanade da je primjereno isplanirana vegetarijanska prehrana zdrava, nutricijelno dostatna i da osigurava zdravstvene dobrobiti u prevenciji i liječenju određenih bolesti.
Otprilike 2,5% odraslih u Sjedinjenim Državama i 4% odraslih u Kanadi slijedi vegetarijanski način prehrane. Vegetarijanska prehrana se definira kao ona koja ne uključuje meso, ribu ili perad. Čini se kako interes za vegetarijansku prehranu raste, s mnogim restoranima i fakultetskim kantinama koji već rutinski nude vegetarijanske obroke. Dogodio se znatan porast u prodaji hrane privlačne vegetarijancima i ta se hrana može naći u mnogim supermarketima.
Ovaj dokument ispituje tekuće znanstvene podatke koji se odnose na ključne nutrijense za vegetarijance, uključujući proteine, željezo, cink, kalcij, vitamin D, riboflavin, vitamin B-12, vitamin A, n-3 masne kiseline i jod. Vegetarijanska i veganska prehrana se slažu s aktualnim preporukama za sve ove nutrijense. U nekim slučajevima uporaba obogaćene hrane ili dodataka može biti od pomoći u zadovoljavanju preporuka za zasebne nutrijense.
Dobro isplanirana veganska i druga vegetarijanska prehrana pogodna je za sve stadije života, uključujući period trudnoće, laktacije, djetinjstva i adolescencije.
Vegetarijanska prehrana nudi mnoštvo nutritivnih dobrobiti, uključujući i niže razine zasićenih masnoća, kolesterola i životinjskog proteina, kao i više razine ugljikohidrata, prehrambenih vlakna, magnezija, potaše, folne kiseline i antioksidansa, kao što su vitamin C i E i fitokemikalije. Kod vegetarijanaca je ustanovljena niža tjelesna težina nego kod ne-vegetarijanaca, kao i niža stopa smrtnosti od ishemičkih srčanih bolesti; kod vegetarijanaca je ustanovljena i niža razina kolesterola u krvi, niži krvni tlak i manje oboljelih od hipertenzije, drugog tipa dijabetesa, prostate i raka debelog crijeva. Iako postoji dosta državnih prehrambenih institucija koje mogu ugostiti vegetarijance, malo ih zasad ima onih koje su prikladne za vegane.
Zbog promjenljivosti u prehrambenim navikama kod vegetarijanaca, potrebno je individualno oporezivanje prehrambenih priljeva vegetarijanaca. Nutricionisti imaju odgovornost da podrže i ohrabre one koji pokazuju interes za konzumiranje vegetarijanske prehrane. Oni mogu odigrati odgovarajuću ulogu u educiranju vegetarijanskih klijenata o izvorima posebnih nutrijenata u hrani, kupovini i pripremi hrane i o bilo kakvim prehrambenim preinakama koje su prilagođene individualnim potrebama. Isplanirani menu za vegetarijance može biti pojednostavljen uporabom prehrambenog vodiča koji pobliže određuje grupe hrane i poslužene obroke.
Izjava o stajalištu
Stajalište je Američke nutricionističke udruge i Nutricionista Kanade da je primjereno isplanirana vegetarijanska prehrana zdrava, nutricijelno dostatna i da osigurava zdravstvene dobrobiti u prevenciji i liječenju određenih bolesti, a u cijelosti se može pročitati ovdje.
Stajalište iz 2009. godine
Američka nutricionistička udruga u lipnju 2009. godine izdala je novo stajalište o vegetarijanskoj prehrani koji možete u cijelosti pročitati ovdje.
Stajalište iz 2016. godine
Američka Akademija za prehranu i dijetetiku (Academy of Nutrition and Dietetics), najveća svjetska organizacija prehrambenih stručnjaka, objavila je 2016. godine stajalište da je veganska prehrana zdrava, može spriječiti i liječiti kronične bolesti i bolja je za okoliš.
Istraživači su ažurirali stajalište o vegetarijanskoj prehrani iz 2009. godine i zaključili da vegetarijanska i veganska prehrana ne samo da su prikladne za sve faze životnog ciklusa (trudnoću, dojenačku dob, djetinjstvo itd.) nego i pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti, visokoga krvnog tlaka, dijabetesa tipa 2, moždanog udara, pretilosti i nekih vrste raka. Dodaju i da je prehrana koja se temelji na biljkama održivija i manje štetna za okoliš.
Stajalište iz 2016. godine može se u cijelosti pročitati ovdje.
Akademija za prehranu i dijetetiku najveća je svjetska organizacija stručnjaka za hranu i prehranu, osnovana u Clevelandu u američkoj saveznoj državi Ohio 1917. godine. Danas Akademija predstavlja više od 100 000 vjerodostojnih stručnjaka — registriranih nutricionista i ostalih stručnjaka za dijetetiku i prehranu. Zalaže se za poboljšanje zdravlja nacije i unapređenje struke putem istraživanja, edukacije i zagovaranja.