Pokusi na životinjama - zamjenjivanje, smanjivanje ili poboljšavanje?
- Stajalište Liječnika protiv pokusa na životinjama o 3R principu (Replacement, Reduction, Refinement)
1959. britanski znanstvenici W. Russel i R. Burch predstavili su tzv. 3R princip (zamjenjivanje, smanjivanje, poboljšavanje). Princip se temelji na pretpostavci da je testiranje na životinjama samo po sebi osjetljiva metoda koju je moguće poboljšati zamjenom sa sustavima nesposobnima ili manje sposobnima za patnju, smanjenjem broja životinja ili poboljšanjem, odnosno smanjenjem boli koju trpe životinje. Ovaj koncept ne namjerava se potpuno odreći pokusa na životinjama.
Za Liječnike protiv pokusa na životinjama, 'smanjivanje' i 'poboljšavanje' ne dolaze u obzir. Pokusi na životinjama su, kao pitanje principa, neprikladna metoda za dobivanje značajnih uvida u medicinskim istraživanjima, a iznad svega moralno vrijedni osude. Mjere koje smanjuju broj ili patnju životinja su samo kozmetičke preinake pogrešnoga sustava znanosti.
Čak je i 'zamjenjivanje' prihvatljivo samo u ograničenoj mjeri.
- 'Zamjenjivanje' implicira da su pokusi na životinjama načelno prikladni i da se samo trebaju zamijeniti kako bi omogućili rezultate relevantne za ljude. To, međutim, nije slučaj. Zapravo, ne samo da pokuse na životinjama moramo odbaciti iz moralnih razloga, nego i zato što je riječ o znanstveno nepouzdanim metodama koje donose pogrešne ili neprenosive rezultate. 3R filozofija ne uzima u obzir ovaj kritički znanstveni aspekt. Pojam 'alternativna metoda', koji uključuje pokuse bez životinja ili metode smanjivanja patnje, je pogrešan. To je zato što metode bez životinja, primjerice s ljudskim kulturama stanica, imaju inherentnu znanstvenu vrijednost i mogu dati rezultate relevantne za ljude, za razliku od pokusa na životinjama. S druge strane, tzv. 'alternativne metode' često su samo prerada pokusa na životinjama, i, prema tome, donose medicinski ili znanstveno beskorisne rezultate.
- 'Zamjenjivanje' ne može voditi prestanku svih pokusa na životinjama, budući da je takvo zamjenjivanje jedino moguće i korisno u određenim područjima, kao što su toksikologija ili izobrazba. Međutim, veći dio pokusa na životinjama ne može i ne treba biti zamijenjen, jer je jednostavno suvišan. Takvi pokusi se mogu naći posebno na području temeljnih ili čistih istraživanja. Takvo istraživanje je uglavnom bez svrhe i služi za promicanje ugleda i osobne karijere pojedinih eksperimentatora te suzbijanje znatiželje istraživača. Na primjer, nitko ne mora znati kako funkcioniraju mozgovi mačke ili majmuna. Takvi pokusi mogu biti ukinuti bez zamjenjivanja. Također, u medicinskim istraživanjima puko zamjenjivanje pokusa na životinjama ne vodi nigdje. Pogrešan sustav se ne poboljšava s malo dorade. Medicinsko istraživanje mora se preusmjeriti u cijelosti, daleko od sirovih 'modela' ljudskih bolesti i njihovih privremenih povlačenja simptoma pomoću lijekova punih nuspojava.
- 3R princip nije pogodan za pokretanje i primjenu dugog dospijeća promjene paradigme u medicini i istraživanju. Naprotiv, ostajanje pri 3R će vjerojatnije dovesti do konkretiziranja pokusa na životinjama za sva buduća vremena, jer ne dovodi u pitanje pokuse na životinjama kao takve. Pokusi na životinjama su nepotrebna metoda testiranja kojoj nije mjesto u 21. stoljeću. Liječnici protiv pokusa na životinjama zahtijevaju ukidanje testiranja na životinjama, kako bi se otvorio put za ljudski usmjerenu medicinu i istraživanje, u kojima najprije dolaze znanstvene metode testiranja, studija uzroka, kliničkih istraživanja i sprječavanja bolesti. To je jedini način na koji medicina može postići istinski napredak.
Liječnici protiv pokusa na životinjama uvjereni su da svi pokusi na životinjama mogu biti ukinuti odmah bez uzrokovanja kolapsa zdravstvenoga sustava. Naprotiv, to bi povećalo istinski medicinski napredak u interesu ljudi. Međutim, realno gledajući, takav zastoj pokusa na životinjama neće se dogoditi preko noći. Zapravo, svaki mali korak prate prepreke i dolaženje do postignuća jedino upornom borbom. Svaka mjera koja ide prema smanjenju patnji i broja životinja može se smatrati kao jedan korak na putu do potpunog ukidanja pokusa na životinjama. Svaka životinja koja umire u laboratoriju je jedna životinja previše. Ipak, svaki korak koji spašava životinju od strašne smrti je mali korak u pravom smjeru. Tako se 3R mjere mogu vidjeti u ovom kontekstu kao prihvatljivi prijelazni koraci. Naravno, to ne smije dovesti do gubljenja iz vida krajnjega cilja - trajnog ukidanja istraživačkih sustava utemeljenih na životinjama.
Liječnici protiv pokusa na životinjama
Landsbergerstr. 103
80339 München
Njemačka