28.12.07. Natječaj Design Against Fur
Kao suosjećajni kreatori, možete učiniti puno za milijune životinja! Pozivamo vas da sudjelujete u ovom važnom suosjećajnom natjecanju u dizajnu.
Napravite kreativan, snažan plakat ili animaciju koji prenosi poruku da je nošenje krzna okrutno i nepotrebno.
Želimo da moderan svijet prigrli sve životinje i ne žrtvuje ih ubijanjem zbog nošenja njihove kože. Želimo da nam pomognete da to ostvarimo.
Vaši će radovi biti ocijenjeni od strane stručnjaka dizajna i marketinga i potencijalno korišteni u nacionalnim i međunarodnim kampanjama za zaustavljanje okrutne trgovine krznom. Pobjednici će primiti prikladne gotovinske nagrade , a pohvaljeni studenti će primiti pohvale za svoj portfolio. Pobjednički radovi će biti promovirani na razini državnih i međunarodnih web stranica, na izložbama i on-line izložbama.
Tema natjecanja:
U natjecanju DAF 2010 želimo da usredotočite svoj rad na korištenje zečeva u industriji krzna.
Svake godine 10 milijuna zečeva je uzgojeno u skučenim uvjetima da bi nakon toga bili brutalno ubijeni kako bi se njihovo krzno koristilo kao ukrasi na jaknama, ovratnicima, čizmama, rukavicama i šalovima. Njihovo krzno također se koristi za izradu igračaka, plišanih životinja, ukrasa, nakita, igračaka za kućne ljubimce, dekica i ostalih proizvoda.
- Jeftinije je proizvesti krzno od zeca nego od nekih drugih životinja
- Potrebno je 30-40 zečeva da bi se napravila samo jedna bunda
- Zečeve koji su uzgojeni zbog svoga krzna ubiju kad su stari nekoliko mjeseci jer je tada njihovo krzno deblje
- Zečeve drže u malim žičanim kavezima, a njihovi životi su tjeskobni i kratki
- Zatočeni u ove sičušne kaveze, zečevi čitav život stoje na žičanoj podlozi koja im se urezuje u tijelo i uzrokuje bol, ozljede i patnju
- Zečevi u prirodi vrlo su čiste životinje. U kavezima, okruženi vlastitim fekalijama, često obolijevaju
- Jako ograničeni u malim kavezima, zečevi se ne mogu prirodno ponašati kao npr. kopati, trčati, skakati
- Metode klanja uključuju lomljenje ili rezanje vrata i razbijanje lubanje zeca. Nakon toga ih objese, odrežu im glavu i oderu krzno
Najčešća je pogrešna pretpostavka da je zečje krzno nusproizvod mesne industrije. To nije točno. Ista etička i moralna pitanja koja se odnose na krzno drugih životinja odnose se i na krzno zečeva.
U natjecanju DAF 2010 vaš rad treba prenijeti poruku da je krzno, konkretno uzgoj i ubijanje zečeva zbog krzna, okrutno i nepotrebno.
Možete koristiti samo slike koje ste sami napravili, ne možemo prihvatiti korištenje slika u vlasništvu trećih osoba, uključujući i slike kupljene od agencija.
Cilj:
Učinite krzno nemodernim. Uvjerite potrošače da je ubijanje životinja zbog njihova krzna modni faux pas.
Ciljana publika:
One su modno osviještene žene od 18-30 koje imaju prilično visoka primanja i koje vole trošiti na odjeću i dodatke - često kupujući u prodavaonicama visoke mode, robnim kućama i dizajnerskim prodavaonicama. One su društvene i ambiciozne i ponose se dobrim izgledom. One si često udovoljavaju čitanjem modnih časopisa i vrlo su modno osviještene. One uvijek nastoje biti u doticaju s posljednjim trendovima.
Mnogi potrošači naivno vjeruju da je krzno koje se prodaje u prodavaonicama lažno. Neki potrošači i ne znaju da kupuju pravo krzno jer je sada ošišano i obojeno i ponekad tkano ili pleteno da izgleda kao tkanina i reklamirano kao tkanina radije nego koža ili krzno životinje.
Neke potrošače jednostavno nije briga o patnji životinja u proizvodnji komada odjeće ili ukrasa od krzna. Njih samo zanima ono za što modna industrija kaže da je 'moderno'.
Činjenice o krznu:
- Tvornički uzgojeno krzno je velika okrutnost za ništavan proizvod.
- Svake sekunde jedna životinja umire za potrebe trgovine krznom.
- Preko 75 milijuna životinja uzgojenih na farmama - uključujući rakune, lisice, nerčeve i činčile - umire svake godine zbog svoga krzna, samo zato da zodovolje nečije modne hirove.
- Tvornice krzna podvrgavaju životinje patnjama i smrti. Životinje provode svoje cijele živote u malim, prljavim kavezima, mahnito koračajući naprijed-natrag zbog stresa i dosade. Kanibalizam je često mračna stvarnost ove psihološke kalvarije.
- Ne postoje humani propisi za klanje da bi se zaštitile ove životinje. Farmeri krzna koriste jezive metode koje uključuju trovanje plinom, gušenje, lomljenje vrata, analno i vaginalno ubijanje strujom.
- Životinje se hvataju u divljini zamkama, klopkama koje zarobe nogu ili cijelo tijelo i podnose mučnu bol. Mogu proći dani dok ne umru. U očajničkom pokušaju bijega, mnoge si pokušaju odgristi udove. Kada se lovac vrati, životinja će biti ustrijeljena ili nasmrt prebijena ako je još živa. Neke životinje umru uslijed infekcije ili postanu lovina drugim životinjama. Zamke i druge klopke ne prave razlike i često se neželjene životinje uhvate i budu smatrane 'smećem', iako možda pripadaju ugroženoj vrsti.
- Krzno nije nusproizvod mesne industrije - ono je uzgojeno u tvornicama i/ili uhvaćeno isključivo zbog mode. Često se velik broj životinja (npr. 60 kanadskih kuna ili 100 hrčaka) ubija za jedan odjevni predmet.
- Krzneni ukrasi nisu 'ostaci' izrade krznenog kaputa pune duljine: više se životinja ubije za izradu krznenih ukrasa nego za krznene kapute pune duljine. To je zato što je veće tržište za krznene ovratnike nego za krznene kapute.
- Kineske farme krzna sada proizvode 80% svjetskog krzna. Kako u Kini nema zakona o dobrobiti životinja, strani i nacionalni istražitelji su dokumentirali nezamisliva djela okrutnosti nad životinjama. Dva milijuna pasa i mačaka iskuse bolnu i mučnu smrt da bi se njihova koža pretvorila u kapute pune dužine i jeftine krznene ukrase samo u Kini.
- Nadalje, suprotno lažnom reklamiranju industrije krzna, krzno nije ekološki proizvod. Industrija krzna oslanja se na obilno korištenje otrovnih kiselina za obradu kože koje bi inače trunule kao krzneni odjevni predmeti.
Broj životinja ubijenih zbog krzna:
Lane 6-8
Puma 6-8
Magarac 6-8
Tuljan 6-10
Jazavac 10-12
Vidra 10-16
Lisica 10-20
Ozelot 12-18
Pas 15-20
Ris 16-22
Klokan 20-30
Domaća mačka 20-30
Janje 25-45
Nutrija 26-34
Rakun 30-40
Nerc 30-70
Zec 30-40
Kuna 50-60
Samur 60-70
Tvor 60-70
Činčila 30-200
Vjeverica 200-400
Izvor: Rauchwarenhandbuch