Zakonska osnova za propisivanje obavezne trajne sterilizacije
Zakon o zaštiti životinja još je 2006. godine propisao da „vlasnici kućnih ljubimaca moraju osigurati kontrolu razmnožavanja životinja pod njihovim nadzorom”. Novi Zakon o zaštiti životinja iz listopada 2017., uz ovu odredbu, omogućio je gradovima i općinama i da konkretno odrede način kontrole razmnožavanja propisujući: ‘’Jedinice lokalne samouprave mogu propisati trajnu sterilizaciju kao obvezan način kontrole razmnožavanja.’’ (čl. 62.)
Ova odredba uvrštena je u Zakon o zaštiti životinja s ciljem rješavanja problema napuštenih životinja. Primjenjuje se na životinje koje imaju skrbnike. Zakonom o zaštiti životinja propisana je obavezna trajna sterilizacija svih životinja koje završe u skloništu (članak 64. stavak 2., točka 4.); stoga je jasno da se obaveza trajne sterilizacije koju propisuju jedinice lokalne samouprave odnosi na skrbničke pse i mačke.
Članak 62. se nalazi u dijelu Zakona pod nazivom DIO DEVETI, ZAŠTITA NAPUŠTENIH I IZGUBLJENIH ŽIVOTINJA, Jedinice lokalne samouprave jer se upravo mogućnost propisivanja trajne sterilizacije kao obaveznog načina kontrole razmnožavanja daje zbog sprečavanja uzroka pojave napuštanja životinja, a tiče se lokalnih zajednica.
Kao što je mikročipiranje propisani način zakonske obaveze označavanja psa tako je i propisivanje trajne sterilizacije propisani način zakonske obaveze kontrole razmnožavanja pasa i mačaka.
Zakon o zaštiti životinja ne propisuje uvjete koje bi gradovi i općine trebali zadovoljiti prije propisivanja obavezne trajne sterilizacije.
Iz svega navedenoga jasno proizlazi da ne samo da je propisivanje obavezne trajne sterilizacije od strane gradova i općina potpuno u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja nego je logično i poželjno s obzirom na to da se upravo gradskim i općinskim odlukama propisuju uvjeti i načini držanja kućnih ljubimaca.
Objavljeno: ožujak 2018.