Zapisnik s četrnaestog sastanka
14. sastanak Mreže za zaštitu životinja
ZAPISNIK
Mjesto održavanja: ured udruge Prijatelji životinja, Jurišićeva 25, Zagreb
Vrijeme održavanja: subota 10. ožujka 2018. godine, s početkom u 12 h
Prisutni:
Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja
Matko Boršić, voditelj Mreže za zaštitu životinja
dr. vet. med. Tatjana Zajec, voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje grada Zagreba
Ivana Crnoja, predsjednica udruge Pobjede
Maša Riznić - voditeljica Skloništa za napuštene i izgubljene životinje Pobjede
dr. vet. med. Mislav Kučenjak, viši veterinarski inspektor pri Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede,
Predstavnici udruga za zaštitu životinja, zainteresirane osobe i volonteri
Svi prisutni dobili su tiskane materijale i DVD s radnim materijalima.
Dnevni red:
12:00 – 12:30 – Mreža za zaštitu životinja: ciljevi i temeljna načela
12:30 – 14:00 – provedba Zakona o zaštiti životinja
- odredba o devet pasa i mačaka
- Koordinacijska radna skupina
- propisivanje trajne sterilizacije
14:00 – 15:00 – pauza za ručak
15:00 – 16:30 – predstavnik Ministarstva poljoprivrede govori o nadležnosti veterinarske inspekcije prema novom Zakonu o zaštiti životinja (prezentacija te pitanja i odgovori)
16:30 – 17:00 – Razno
- peticija protiv petardi
- policija i udomljavanje
Sažetak sastanka
U subotu 10. ožujka 2018. u 12 h održan je 14. sastanak Mreže za zaštitu životinja na kojemu se skupilo 20-ak udruga iz Hrvatske. Teme sastanka bili su provedba Zakona o zaštiti životinja i nadležnost veterinarske inspekcije prema novom Zakonu.
Prije nego li se počelo pričati o novom Zakonu o zaštiti životinja, prisutnima se obratio Matko Boršić, voditelj Mreže za zaštitu životinja, koji je istaknuo tri temeljna načela Mreže kojih se sve članice moraju pridržavati:
- Mreža za zaštitu životinja zalaže se za i promovira kontrolu razmnožavanja životinja kroz trajnu sterilizaciju.
- Mreža za zaštitu životinja podržava udomljavanje životinja te se protivi njihovoj prodaji i kupnji.
- Mreža za zaštitu životinja podržava isključivo no kill skloništa vođena neprofitnim načelom.
Nakon toga, prisutni su potpisali izjavu kojom prihvaćaju navedena načela, a zatim prešli na sljedeću temu sastanka – provedbu Zakona o zaštiti životinja.
Prva odredba o kojoj se govorilo bitna je za sve udruge koje spašavaju napuštene i izgubljene životinje, a odnosi se na uvjete kojima moraju udovoljavati posjednici koji drže više od devet pasa ili mačaka u svrhu udomljavanja.
Dr. vet. med. Tatjana Zajec, voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje grada Zagreba u Dumovcu, govorila je o načinima na koji skloništa i udruge sada mogu i moraju surađivati, budući da je intencija zakonodavca bila da se svaka izgubljena ili napuštena životinje provede kroz evidenciju skloništa kako bismo u Jedinstvenom informacijskom centru mogli imati realne podatke o broju životinja koje nemaju skrbnika.
Suradnja udruga i skloništa obostrano je korisna – skloništa koja nemaju više slobodnih mjesta mogu prepustiti životinje na privremeni smještaj udruzi s kojom imaju potpisan ugovor, dok će veterinarske troškove i troškove skrbi za životinje koje su na privremenom smještaju kod neke udruge financirati jedinica lokalne samouprave preko skloništa s kojim ima potpisan ugovor.
Nakon dr. vet. med. Zajec, riječ je preuzela Maša Riznić, voditeljica azila Udruge Pobjede u Osijeku, kako bi okupljenima govorila o koordinacijskim radnim skupinama, novom tijelu koje je propisao Zakon o zaštiti životinja, a trebalo bi služiti kao mjesto na kojemu svi bitni dionici komuniciraju i zajednički donose politike i strategije za smanjenje broja napuštenih životinja. Koordinacijsku radnu skupinu mora osnovati svaka županija do kraja ove godine te u nju, uz predstavnike vlasti, moraju biti uključeni i predstavnici udruga za zaštitu životinja, policije, veterinarske komore i skloništa za napuštene i izgubljene životinje.
Fokus cijelog sastanka bio je propisivanje trajne sterilizacije od strane jedinica lokalne samouprave kao obavezne metode kontrole razmnožavanja. Nakon povijesne čakovečke Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca u kojoj je kao obavezna metoda kontrole razmnožavanja propisana trajna sterilizacija, i drugi gradovi i općine, među kojima je i Zagreb, planiraju donijeti isti propis.
Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja, prenio je dojmove s mnogobrojnih sastanka s gradonačelnicima, načelnicima i županima na ovu temu. Istaknuo je koliko je važno slati dopise i e-mailove predstavnicima vlasti jer je upravo povratna informacija od strane civilnoga društva ono što im nedostaje kako bi ih potaknulo na donošenje ili provedbu neke odredbe.
Nakon gospodina Omana, Aleksandra Hampamer, voditeljica skloništa u Čakovcu, obratila se prisutnima videoporukom i istaknula koliko joj je Mreža za zaštitu životinja pomogla u dosadašnjem radu, prije svega, pružanjem podrške pri lobiranju za donošenje zakonskih i podzakonskih odredbi koje poboljšavaju položaj životinja u društvu.
Ivana Crnoja, predsjednica Udruge Pobjede, također je govorila o propisivanju trajne sterilizacije. Predstavila je planove za edukativnu kampanju na tu temu, koja ima za cilj podizanje svijesti građana o tome koliko života kastracija spašava i kako je ona jedina alternativa svakodnevnim vijestima o odbačenim štencima i mačićima koji često nisu niti u prilici da završe u nekom skloništu.
Sve prisutne udruge podržale su propisivanje trajne sterilizacije kao obavezne metode kontrole razmnožavanja te je dogovorena i načelna strategija za lobiranje kako bi gradske i općinske vlasti propisale obaveznu trajnu sterilizaciju.
Nakon ove točke uslijedila je pauza za ručak koji je organizirala udruga Prijatelji životinja. Za vrijeme veganskog ručka prisutni su iskoristili ležerniju atmosferu pa na individualnoj razini raspravili o problemima i prilikama koje trenutno članice i Mreža imaju pred sobom.
Nakon ručka, dr. vet. med. Mislav Kučenjak, viši veterinarski inspektor pri Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, održao je prezentaciju o nadležnosti veterinarske inspekcije prema novom Zakonu o zaštiti životinja.
Za vrijeme njegove prezentacije više puta je istaknuto, kako od strane dr. vet. med. Kučenjaka tako i od strane prisutnih udruga, koliko je važna dobra komunikacija i suradnja između veterinarske inspekcije i udruga za zaštitu životinja. Nakon što je prošao nove odredbe Zakona i govorio o tome za što i kada je nadležna veterinarska inspekcija, uslijedila su pitanja udruga koje su imale priliku raščistiti eventualne nejasnoće u Zakonu o zaštiti životinja.
Sastanak je završio u pozitivnom tonu uz komentare kako treba još ovakvih sastanaka, pogotovo s predstavnicima Ministarstva, kako bi se uspostavila što bolja komunikacija i suradnja svih važnih aktera na rješavanju problematike napuštenih i izgubljenih životinja u Hrvatskoj.