12.06.20. Transport živih životinja - strava na cestama
Prijatelji životinja ukazuju da je zbog virusa Covid-19 zabrana transporta živih životinja još nužnija
- 14. lipnja obilježava se Međunarodni dan za zabranu transporta živih životinja; šokantan video
Prijatelji životinja povodom Međunarodnog dana za zabranu transporta živih životinja, koji se obilježava 14. lipnja, ukazuju na svakodnevnu okrutnost i smrt životinja u transportu. Sve što se događa u transportu živih životinja podsjeća na filmove strave i užasa – od grubog ukrcaja korištenjem elektrošokera, intenzivne patnje prilikom transporta do rezanja vratova u klaonicama. Životinje tijekom transporta kamionima, brodovima i avionima iz jedne države u drugu trpe glad i žeđ te su izložene raznim vremenskim uvjetima i pretrpanosti.
Bespomoćne i prestravljene, često provedu u kamionima neprekidno 48 sati, pa čak i 72 sata. Nakon jednog dana provedenog u kamionu užasno su iscrpljene i zato podložnije zarazama i bolestima. Pri transportu zimi hladnoća i vjetrovi dovode do ozbiljnih prehlada, ozeblina i smrzavanja dijelova tijela, a tijekom ljeta sunce i nepodnošljiva vrućina, koja u kamionima iznosi i više od 40 °C, pridonose dehidraciji. Neke umiru prije dolaska na odredište ili dolaze sa slomljenim udovima i drugim povredama.
Svake godine iz Europske unije, morem ili kopnom, u Tursku, Sjevernu Afriku i na Bliski istok izveze se više od dva milijuna goveda i ovaca. Izvoz živih životinja iz Europske unije u druge zemlje neetičan je i stravičan. Hrvatska, nažalost, nikako da zatvori zloglasnu luku Rašu iz koje, unatoč nastojanjima da bude daleko od očiju javnosti, redovito pristižu stravične scene posljedica transporta životinja koje idu na sramotu cijele europske zajednice. Prijatelji životinja, kao dio međunarodne organizacije Eurogroup for Animals, zalažu se da Europska komisija odlučno djeluje i potpuno zabrani u državama članicama praksu prijevoza živih životinja.
Ukazuju da su farme, klaonice, uzgajališta, tržnice, kamioni, avioni ili brodovi, dakle mjesta na kojima se okuplja, uzgaja i prevozi velik broj životinja, idealni za širenje zaraza i razvoj novih zaraznih bolesti uključujući Covid-19, SARS, MERS, kravlje ludilo, svinjsku i ptičju gripu te mnoge druge. Diljem svijeta desetljećima traje borba za zaustavljanje mrcvarenja životinja prijevozom, a trenutačna pandemija daje dodatni razlog za donošenje jasne zakonske zabrane transporta živih životinja.
Prijatelji životinja naglašavaju da je najučinkovitiji i najjednostavniji način da kao pojedinci zaustavimo patnju i okrutnost prema životinjama u transportu prestanak jedenja mesa, odnosno odabir biljnih namirnica umjesto životinjskih. Pozivaju sve da povodom Međunarodnog dana za zabranu transporta živih životinja skupe hrabrosti i pogledaju na www.youtube.com/afcroatia samo djelić patnje koju životinje svakodnevno prolaze u transportu.
Više informacija o prijevozu živih životinja i kako im pomoći nalazi se OVDJE.