25.01.24. Zanemarivanje i napuštanje domaćih životinja i kontrola dodijeljenih godišnjih potpora

| More

Ministarstvo poljoprivrede
n. r. gđa Marija Vučković, ministrica
Ulica grada Vukovara 78
10 000 Zagreb

Poštovana ministrice Vučković,

Ministarstvo poljoprivrede dodjeljuje godišnje potpore, između ostaloga, i za uzgoj ili držanje stoke, i to poljoprivrednicima čija sva stoka mora biti evidentirana u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ). Međutim, u kontinuitetu svjedočimo slučajevima raširene prakse zanemarivanja, napuštanja i zlostavljanja domaćih životinja na farmama koje dobivaju potpore. Pritom neki posjednici životinja iz godine u godinu izvlače financijsku korist od državne potpore, pri čemu se raspolaganje dobivenim sredstvima ne kontrolira, iako su razmjeri zanemarivanja životinja strašni.

Životinje su prepuštene same sebi, gladi, žeđi, ekstremnim vremenskim uvjetima, a najčešće umru od dugotrajnog izgladnjivanja. Primjerice, slučajevi poput umiranja stotina krava na Lonjskom polju kod Sunje 2010. godine zbog zanemarivanja od neishranjenosti ili na poljoprivrednom gospodarstvu Lov Farma u Jošanima kod Udbine 2013. gdje je zbog gladi i zanemarivanja umrlo 200 krava, samo su neki koji zbog užasnih posljedica dospiju preko medija u fokus javnosti. Javnost je 2013. bila zgrožena i jezivim prizorima s farme Branka Borkovića u mjestu Prečno kod Ivanić Grada, gdje su na njegova konja na samrti nasrnuli izgladnjeli psi, a susjedi su se žalili da su radi uzimanja državnih poticaja u duljem vremenskom razdoblju psi, konji i ostale životinje na njegovoj farmi zapušteni, neuhranjeni, izgladnjeli, bolesni, često slobodno lutaju uništavajući susjedima usjeve i umiru od gladi. Iako su zvali na desetke puta veterinarsku inspekciju i policiju, nadležne službe nisu ništa poduzele kako bi se zaustavilo mučenje životinja. Tada smo zatražili hitno oduzimanje životinja i sankcioniranje Borkovića zbog kršenja brojnih zakonskih propisa te izricanje novčane i zatvorske kazne, ali ništa se nije riješilo. To se vidi i po tome što su mještani i više godina nakon toga ponovno javno zatražili zaštitu od njegova „dugogodišnjeg teroriziranja i maltretiranja” te izjavili da inspekcije nisu učinile ništa.

2020. godine prijavili smo slučaj bolesne i zanemarene krave koja je danima bespomoćno ležala u Lonjskom polju kod Prijamnog centra Repušnica. Krava nije mogla ustati, bila je puna rana i umirala od žeđi i gladi pa smo zatražili hitno postupanje veterinarske inspekcije i policije koja nas je obavijestila da je vlasnik odvezao kravu. 2021. Ministarstvo poljoprivrede donijelo je rješenje kojim je naloženo lokalnom lovačkom društvu iz Opuzena usmrćivanje na stotine „slobodnolutajućih” domaćih životinja, koje je vlasnik Dragan Bezer, prema vlastitu priznanju, napustio 2016. godine i ostavio bez nadzora. Uz Bezera se veže nebrojeno prijava, sudskih postupaka i incidenata, desetljećima terorizira mještane doline Neretve, a prema navodima svjedoka, brojne njegove životinje stradale su jer ih on sam ubija vatrenim oružjem i njihovo meso prodaje na crno. Mnoge životinje stradale su od bolesti, neke su ubili iz vatrenog oružja ili otrovali revoltirani mještani, neke životinje stradaju od prometa ili pada u kanale itd. Bezer je, kako je sam izjavio, dobio oko milijun kuna kredita državnih poticaja za povećanje broja stoke, dok je, prema informacijama svjedoka, bio upleten u varanja na poticajima te veze s inspektorima i ostalima koji godinama iz takvih dogovora s njim imaju koristi. Pritom je uzurpirao stotine hektara obradivih površina državnog, ali i privatnog zemljišta, koje je koristio za ispašu svojih životinja čineći pritom milijunske materijalne štete lokalnim poljoprivrednicima.

2017. godine podigli smo kaznenu prijavu protiv Josipa Tuđe, vlasnika zapuštenih konja u Oroslavju, zbog mučenja životinja uskratom hrane i vode, a za preživjele konje tražili smo hitno zbrinjavanje. On sam priznao je da je situacija alarmantna jer zbog nedostatka financijskih sredstava ne može pružiti konjima veterinarsku skrb niti im osigurati adekvatnu prehranu pa mu je 15-ak konja umrlo zbog izgladnjelosti i parazita. Unatoč našim prijavama, ni nakon sedam godina ništa se nije promijenilo pa su nam u siječnju 2024. njegovi susjedi ponovno dojavili da na desetke njegovih neishranjenih konja luta bez nadzora uništavajući tuđe usjeve.

No osim nabrojanih ekstremnih slučajeva, za koje sazna javnost, mnogo je više onih gdje životinje svakodnevno trpe velike patnje zbog gladi, izlaganja visokim ili niskim temperaturama i zanemarivanja, a nitko za njih ne zna i ne može im pomoći. Jedan od rijetkih primjera gdje je nešto poduzeto da se pomogne životinjama je slučaj iz 2015. godine, kada je javnost doznala za mršava i izmučena goveda na pašnjacima u okolici Sinja za koje je uzgajivač dobivao državnu potporu. Nakon nadzora i postupanja veterinarske inspekcije, tvrtka Pilari Opora d.o.o. i njezin direktor Leopold Aljinović 2018. godine nepravomoćno su kažnjeni zbog kršenja Zakona o zaštiti životinja jer stoci nisu osigurali zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta i propisanu hranu te je sud izrekao ublažene iznose kazne – uzgajivaču tisuću kuna, dok je njegova tvrtka dobila kaznu od osam tisuća kuna.

Zbrinjavanje zanemarenih, napuštenih i zlostavljanih domaćih životinja predstavlja velike troškove i izazov jedinicama lokalne samouprave zato što posjednik životinja, koji snosi prekršajnu i kaznenu odgovornost, često odbija nadoknaditi troškove zbrinjavanja ili se, zbog određenih okolnosti, na njega ne mogu primijeniti odredbe propisa o prisilnoj naplati. To je još jedan razlog da Ministarstvo poljoprivrede, koje je dužno, prema odredbama Zakona o zaštiti životinja, provoditi upravni nadzor u JLS-ovima i županijama, redovito provodi i kontrolu korisnika mjera potpora u stočarstvu.

Stoga je nužno da Ministarstvo poljoprivrede, u suradnji s veterinarskom i poljoprivrednom inspekcijom DIRH-a, barem jednom godišnje provede kontrolu držanja domaćih životinja za koje su dodijeljene potpore kako bi se utvrdilo stanje životinja i adekvatnost načina držanja.

U slučaju utvrđivanja zanemarivanja, napuštanja i zlostavljanja životinja, veterinarska inspekcija može optužnim prijedlogom pred nadležnim sudom zatražiti oduzimanje životinja sukladno članku 76. a Prekršajnog zakona i da se, u skladu s člankom 50. stavkom 2. Prekršajnog zakona prekršitelju propiše zaštitna mjera zabrane držanja životinja. Time bi se spriječila opasnost da će se životinje kao sredstvo počinjenja ponovno uporabiti za počinjenje prekršaja na način da će posjednik i dalje ugrožavati dobrobit životinja te da će životinje i dalje zanemarivati i/ili ostavljati na tuđim posjedima i na javnoj površini bez nadzora na način kojim će se i dalje ugrožavati zdravlje i sigurnost ljudi te drugih životinja. Također, poljoprivredna inspekcija može djelovati sukladno svojim ovlastima.

Sukladno rezultatima inspekcijskog nalaza, bilo bi nužno napraviti neku vrstu crne liste/registra poljoprivrednika kojima Ministarstvo poljoprivrede ubuduće neće davati potpore, dok će istodobno, neovisno o potporama, inspekcija poduzeti mjere za izricanje oduzimanja životinje i zaštitne mjere zabrane držanja i nabavljanja druge životinje.

S obzirom na sve navedeno, smatramo nužnim da Ministarstvo poljoprivrede kontrolom korisnika kojima dodjeljuje potpore uvede i kontrolu držanja domaćih životinja. U protivnom, gubi se smisao dodjele potpora pojedincima koji nauštrb životinja žele nabrzinu zaraditi novac na njihovoj patnji.

S poštovanjem,

Snježana Klopotan Kačavenda
koordinatorica Udruge

U Zagrebu 25. siječnja 2024.

Također pogledajte

Akcije

Reakcije, zahtjevi i prijave

Facebook preporuke