02.09.24. Cirkus - žurno potrebne ujednačene upute inspektorima
Poštovani gospodine Mikuliću,
želimo Vam skrenuti pozornost da veterinarska inspekcija već godinu i pol dana izdaje suglasnost inozemnom Cirkusu Candy za nastupe životinja u cirkuskim predstavama diljem Hrvatske. U više navrata, slali smo prijave i ukazivali na to da DIRH postupa suprotno odredbama Zakona o zaštiti životinja (NN 102/2017, 32/2019). Zakon dopušta, kao iznimku, držanje i korištenje u cirkuskim predstavama samo domaćih životinja, koje pritom smiju iskazivati jedino njima svojstveno ponašanje jednako onome u prirodnom okolišu. Znamo da to u cirkusu, gdje životinje izvode trikove isključivo zato što su dresirane, nije moguće. Također, detaljno smo i pravno utemeljeno pojasnili da deve u Hrvatskoj, prema Zakonu o zaštiti životinja, nisu i ne mogu biti domaće životinje. To je jasno svakom djetetu vrtićke dobi pa bi trebalo biti jasno i odraslim obrazovanim ljudima. Ne manje važno, pokazalo se da je ovako formulirana odredba neprovediva u praksi i da ju treba mijenjati prilikom sljedećih izmjena Zakona o zaštiti životinja, i to tako da cirkusi sa životinjama budu potpuno zabranjeni, bez izuzetaka. Samo tako će se zaštititi životinje i olakšati postupanje veterinarskoj inspekciji.
Zbog izostanka zakonski utemeljenog postupanja veterinarske inspekcije, sve više vodstva gradova piše nam da je moralo samo poduzeti zakonske korake kako bi udaljili Cirkus Candy sa svojeg područja i zabranili mu korištenje životinja u predstavama. Cirkus se redovito smješta na zemljište u privatnom vlasništvu pa gradovi putem komunalnog redarstva moraju zabraniti korištenje životinja u predstavama i njihovo oglašavanje ilegalnim postavljanjem plakata po gradu.
Primjerice, nedavno je Grad Samobor zabranio nastupe životinja na predstavama Cirkusa Candy tako da je na dan predstave Cirkus morao ukloniti životinje iz prostora Cirkusa i s područja Grada Samobora. Osim što u Samoboru nisu korištene životinje u cirkuskim predstavama, komunalni redar kontaktirao je i policiju koja je izdala odobrenje za javno okupljanje i veterinarsku inspekciju od koje je doznao da cirkus nije dobio odobrenje za nastupe životinja (konačno jedno adekvatno postupanje inspekcije, na čemu zahvaljujemo!). Komunalni redar Cirkusu je ispisao kaznu u visini 1.300,00 eura i naložio uklanjanje plakata koje je Cirkus postavio na stupove javne rasvjete unatoč tome što im je Grad Samobor odbio izdati odobrenje. Najavio je i novu kaznu zato što nisu potpuno skinuli plakate.
Isto je učinio i Grad Sveta Nedjelja. Unutar nekoliko sati od smještaja deva i drugih životinja na području Grada Svete Nedelje na zemljištu u privatnom vlasništvu, komunalni redar objasnio je predstavnicima Cirkusa Candy da je Zakonom o zaštiti životinja zabranjeno korištenje divljih životinja u predstavama i cirkusima, s naglaskom na dobrobit životinja. Naredio im je da u roku od tri dana odu iz Grada Svete Nedelje, a da u međuvremenu životinje ne smiju koristiti za predstave. Osim toga, upozoreni su i na druge prekršaje koje čine (spavanje u kamp-kućici, postavljanje plakata i reklama bez dozvole i slično). Jasno su upozoreni da će dobiti visoke kazne za svaki navedeni prekršaj ako ne odu s područja Grada Svete Nedelje ili krenu koristiti životinje za potrebe cirkusa ili ne maknu postavljene plakate/reklame u danom roku. Unatoč iskazanom nezadovoljstvu, Cirkus se na kraju držao dogovora i otišli su. Grad Sveta Nedelja trenutačno je u procesu izmjena Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama te je, između ostaloga, u Odluku uvrstio odredbu vezanu za zabranu korištenja životinja za predstave i cirkuse, kao što je Grad Samobor to već učinio 2009. godine.
Iz svega navedenoga proizlazi da je zabrinjavajuće što su lokalne zajednice prisiljene djelovati sukladno Zakonu o zaštiti životinja i korigirati (ne)postupanje veterinarske inspekcije umjesto da veterinarska inspekcija bude vodeće tijelo i primjer u provedbi krovnog Zakona kojim bi se trebala osigurati dobrobit i zaštita životinja u Hrvatskoj. To dovodi do nejednake provedbe Zakona u različitim dijelovima Hrvatske pa se Cirkusu Candy šalje poruka da Zakon o zaštiti životinja ne vrijedi jednako u cijeloj Hrvatskoj. Osim toga, time je zaštita životinja prepuštena pravnicima gradskih upravnih odjela za komunalne djelatnosti i donošenje zabrane nastupa cirkusa sa životinjama gradskim Odlukama, što je nepotreban dodatan posao ako uzmemo u obzir da imamo jasnu zabranu, propisanu Zakonom o zaštiti životinja, koju veterinarska inspekcija samo treba provoditi. Izuzetno je pohvalno što barem gradska tijela provode Zakon i nalaze načine kako zaštititi životinje. No vjerujemo da se slažete da to ne ide na čast DIRH-u i da to ne bi bilo potrebno kada bi veterinarska inspekcija štitila životinje sukladno vrlo jasnoj zakonskoj odredbi umjesto što štiti poslovne interese inozemnih izrabljivača životinja.
Kao što su nas upozorili iz jednoga grada, koji nije dopustio nastup Cirkusu Candy na svojem području, zabrinjavajuće je i kako je uopće moguće prometovanje kamiona na kojima je istaknut natpis „CIRKUS” i iz kojih su vidljive životinje, a s obzirom na odredbe Zakona o zaštiti životinja. Inspekcijama je već iz toga jasno vidljivo u koju svrhu se životinje koriste, odnosno zašto Cirkus Candy putuje i održava predstave po cijeloj Hrvatskoj. Podsjećamo da članak 59. stavak 1. Zakona o zaštiti životinja zabranjuje ne samo korištenje životinja u cirkuskim predstavama nego i njihovo držanje. Te životinje nisu nikada niti smjele ući na teritorij RH s obzirom na jasnu namjeru Cirkusa da ih koristi za cirkuske predstave i na činjenicu da deve u Hrvatskoj nisu domaće, nego divlje životinje jer ih ne uzgajamo u Hrvatskoj radi proizvodnje hrane, hrane za životinje i nusproizvoda životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi i u druge gospodarske svrhe, a što je definicija domaćih životinja u Zakonu o zaštiti životinja, prema čijim odredbama mora postupati i veterinarska inspekcija.
Stoga još jednom apeliramo na Vas da pošaljete svim veterinarskim inspektorima nedvosmislene i usuglašene upute o tome da NE izdaju suglasnost za korištenje životinja u predstavama ni Cirkusu Candy ni budućim sličnim cirkusima kako bi se Zakon dosljedno provodio na području cijele RH. Molimo Vas da zajedno okončamo već jednom taj cirkus oko cirkusa sa životinjama u našoj državi i da DIRH pošalje snažnu poruku da neće dopustiti nazadno maltretiranje životinja, i to u svrhu nečije kratkotrajne zabave, a što rezultira cjeloživotnom patnjom životinja u cirkusu.
Na raspolaganju smo za sva pitanja, informacije i daljnju suradnju.
S poštovanjem,
Snježana Klopotan Kačavenda
Koordinatorica projekata