20.02.06. Zoološki vrtovi u Hrvatskoj
Prijatelji životinja upozoravaju na nužnost promjena po pitanju zooloških vrtova u Hrvatskoj
Splitski ZOO strave se ukida, zagrebački ZOO priželjkuje preseljenje
Nakon nekoliko godina upozoravanja javnosti i vlasti od strane nekoliko udruga i mnogih građana o katastrofalnim uvjetima u splitskom zoološkom vrtu, donesena je odluka o zabrani prihvaćanja novih životinja i o izmještanju svih životinja koje nisu autohtone vrste.
Splitski zoološki vrt mučilište je životinja, a zgražanje nad viđenim širilo se i izvan granica Hrvatske te je ovaj korak dočekan kao zadnja prilika za spas životinja i ugleda grada. Naime, u njemu je smješteno preko 400 životinja, odnosno 55 životinjskih vrsta, od kojih je većini potreban u sljedeća tri mjeseca najprije stručan veterinarski pregled te nalaženje novog smještaj i premještaj, bez ikakvih primisli o projektu izgradnje novog zoološkog vrta u Splitu, čemu se protive i udruge i građani.
Sve veću sramotu za grad Zagreb predstavlja i zagrebački zoološki vrt, smješten na samo 7 hektara, uz nemogućnost širenja, veliku buku prometnica i ostalih neprimjerenih gradskih uvjeta. Premještanje zoološkog vrta, koji bi se morao transformirati u zoološki park, neizbježno je ako Zagreb želi imalo misliti na zatočene životinje, kao i na ugled cijeloga grada.
Transformiranjem zooloških vrtova u zoološke parkove stavlja se naglasak na dobrobit životinje, a ne na posjetitelja, čime bi se barem donekle olakšao život zatočenika osuđenih na doživotnu robiju.
Životinje zagrebačkog zoološkog vrta trebalo bi čim prije preseliti izvan središta grada, na barem 20 puta veći prostor zaštićen od buke i zagađenja, koji bi tim životinjama davao makar tračak slobode koja im je oduzeta, a ljudima nalikovao više na odlazak u prirodu nego na posjet zatvoru.
Neodrživost postojećih zooloških vrtova dokazuje i primjer izgladnjelih vukova koji su šest mjeseci čekali spas od sigurne smrti u privatnom zoološkom vrtu, tzv. zoo-eko Marinići, koji je zatvoren od strane Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture Republike Hrvatske zbog užasnih uvjeta držanja te nemogućnosti da se životinjama osiguraju osnovni uvjeti za život i veterinarska skrb.
Vijest o uspješnom preseljenju zadnjih pet vukova iz tog 'horor' zoološkog vrta u rimsko sklonište Biopark Foundation, gdje im je na raspolaganju prostor od 1600 kvadrata, također pokazuje kako je vrijeme da se u Hrvatskoj uvede red pomoću novih zakona i stalnih kontrola, kao i da se drastično poveća briga i edukacija o divljim životinjama.
Jedino čemu zoološki vrtovi uče ljude je da je prihvatljivo držati životinje u zatočeništvu, gdje se dosađuju do ludila, u skučenom su prostoru, usamljene, daleko od svojih prirodnih staništa, zbog čega pokazuju psihotično i samodestruktivno ponašanje. Uprava zoo vrtova često novac troši na vanjski izgled vrta i nabavu novih atraktivnih životinja, umjesto na poboljšanje uvjeta života postojećih životinja. Stoga zoološki vrtovi moraju postati prošlost, a gledanje zatočenih životinja zbog ljudske razonode treba izumrijeti kao primitivna navika zbog koje neljudska bića provode živote pune bijede.
Nadamo se da će Hrvatska uskoro dobiti novi Zakon o dobrobiti životinja koji će strogo regulirati uvjete držanja životinja pa tako i onih u zoološkim vrtovima te da će hrvatski gradovi u što skorije vrijeme svoje zoološke vrtove transformirati u zoološke parkove, čime će pokazati svoju civilizacijski razvoj i etičku kulturu.