Hrvatska treba zabraniti brutalne borbe bikova!
U Dalmatinskoj zagori, mjestu Šestanovac, danas će se održati seoska borba bikova. Vrtit će se janjci, tisuće će uživati u bikijadi. No, znamo da su borbe pasa u Hrvatskoj najstrože zabranjene, ali borbe bikova nisu. U čemu je razlika?
Nema je, ako se pita prijatelje životinja. Bosna i Hercegovina, gdje bi se takve borbe i mogle nazvati tradicijom, zakonom je zabranila borbe bikova, ali zato se bikovi iz BiH, navodi udruga “Prijatelji životinja”, redovito dovoze na ovdašnje bikijade.
Bikijade su i u Hrvatskoj trebale biti zabranjene, ali se HDZ pod utjecajem pojedinih dalmatinskih saborskih zastupnika odjednom predomislio. Tako su Zakonom o zaštiti životinja sve životinje u zemlji zaštićene od zlostavljanja i mučenja u svrhu zabave, ali su bikovi izostavljeni.
- Zabranjeno je životinje ubijati, nanositi im bol, patnju i ozljede te ih namjerno izlagati strahu, kao i obučavati životinje za borbe, organizirati borbe životinja, osim natjecanja bikova, ili sudjelovati u njima, posjećivati ih i oglašavati te u vezi s time organizirati klađenje i sudjelovati u klađenju - stoji u zakonu koji žele mijenjati udruge za zaštitu životinja.
- Tijekom odvijanja borbi bikova, bik se izvede u krug oko kojega stoji, urla i vrišti na stotine ljudi, što potiče u životinji paniku i strah, a dodatni stres i strah izaziva napad njemu jednake, jake životinje. Životinje tijekom borbe jedna drugu ogrebu ili nabodu rogom, guraju se, pokušavaju jedna drugu ubosti, što opet izaziva strah i bol. Često dođe i do ozbiljnijih ozljeda. To je ono što publika vidi.
Ono što posjetitelji bikijada ne vide jest postupanje prema bikovima tijekom priprema za borbe, u štali ili u kamionu. Vlasnici bikove često izgladnjuju i daju im manje vode dan prije borbe.
Često ih napoje rakijom ili im u gubicu trljaju sol, kako bi se životinja razjarila i bila agresivnija, a također im oštre rogove, da bi mogli opasnije ubosti protivnika. Nakon borbi, životinje su izbezumljene, još dugo drhte, a slina im neprestano curi od velikog uzbuđenja i straha – ističe Lidija Eterović u ime udruge “Prijatelji životinja”.
- Najoštrije osuđujemo borbe bikova kao okrutno i nazadno zlostavljanje životinja radi primitivne zabave. Poražavajuće je za Hrvatsku da je ovakvo mučenje životinja sasvim legalno.
Naime, Udruga se prilikom izrade Zakona o zaštiti životinja, koji je na snazi od 2007. godine, zalagala za zabranu svih borbi životinja, no iz odredbe o zabrani borbi životinja amandmanom je u Saboru, neposredno prije njegova usvajanja, izuzeta borba bikova zbog tobožnje tradicije.
Dakle, zakonom su zabranjene borbe životinja, obučavanje životinja za borbe, organizacija borbi, kao i huškanje životinja na druge životinje, osim borbi bikova.
To nema logike jer su npr. borbe pasa nelegalne, dok su istodobno borbe bikova legalne, a u oba slučaja radi se o promatranju i organiziranju mrcvarenja životinja, što nije zabava, već odraz patologije i nasilnog mentalnog sklopa. Borbe bikova treba što prije zakonom zabraniti i javno osuditi kao očitovanje krajnjeg primitivizma i nehumanosti - kažu “Prijatelji životinja”, navodeći da je očiti problem i to što se bikijade promoviraju kao izlet i obiteljska zabava.
- Djeci ne dopuštamo gledati nasilne filmove, ali je u redu da gledaju krvave, nehumane i brutalne borbe životinja?! Što ih time učimo? Da je nasilje u redu ako nam taj drugi (životinja u ovom slučaju) ne može vratiti? Da je u redu iskorištavati druga živa bića radi vlastite zabave, jer njihova bol i agonija nisu bitne? – zaključuje ta udruga.
Krv, bol i smrt životinja koje se na to prisiljava zabave radi nisu tradicijska vrijednost, već zločin. Svakom mislećem biću trebala bi biti jasna izopačenost ideje da jedno živo biće pati i umire radi nečije zabave. Onaj tko to ne može pojmiti, treba biti sankcioniran zakonski, neovisno o tome koja se životinja iskorištava.
Saša Jadrijević Tomas
Objavljeno 8. srpnja, 2012. godine.