Prljava igra
Iako se manje od 5 posto američkog stanovništva bavi lovom, on je dopušten u mnogim prirodnim rezervatima, nacionalnim šumama i parkovima te na drugim javnim površinama. Četrdeset posto lovaca ubija životinje na javnim površinama, što znači da svake godine na pola miljarde hektara američkih javnih površina lovci ubiju ili osakate milijune životinja koje 'pripadaju' većini od 95 posto Amerikanaca koji se ne bave lovom, a prema nekim procjenama isto toliko lovokradice ubiju ilegalno. Lov doprinosi istrebljenju životinjskih vrsta širom svijeta, među kojima su tasmanijski tigar i sjeverni ronac.
Što doista biva 'zaštićeno'?
Kako bi privukli više lovaca (i njihovog novca), federalni i državni uredi uvode programe - koji se često vode pod nazivom 'regulacije' ili 'zaštite divljih životinja' - kojima se nastoji povećati broj 'divljači' i osigurati lovcima obilje životinja za ubijanje, dok sami uredi trže bogati prihod od prodaje lovnih dozvola. Lovci na patke u Louisiani uvjerili su državni ured za zaštitu divljih životinja da dodijeli 100.000 USD godišnje za 'smanjenje broja grabežljivaca', što je značilo postavljanje zamki za lisice i rakune kako bi se izleglo više pačjih jaja i time osiguralo lovcima više pataka za ubijanje. Ured za zaštitu divljih životinja Ohio povezao se s jednim udruženjem lovaca kako bi se zajedno izborili za sječu šume (desetkovanje velikih šumskih površina) u Nacionalnoj šumi Wayne u svrhu 'stvaranja habitata koji je potreban za američku lještarku'. Na Aljasci Ured za ribarstvo i divljač nastoji povećati broj sjevernih jelena za lov 'regulirajući' populaciju vukova i medvjeda. Grizliji i mrki medvjedi preseljeni su stotine kilometara daleko od vlastitog doma - pri čemu su dvije životinje ustrijeljene u prva dva tjedna nakon premještaja, a druge su se naprosto vratile kući - a vukovi se ubijaju s objašnjenjem da će se time omogućiti da se 'poveća populacija sjevernih jelena i omogući veći ulov lokalnim lovcima'. Početkom devedesetih, jedan se program za smanjenje populacije vukova osvetio svojim tvorcima, budući da zamke nisu dovoljno brzo dokrajčivale svoje žrtve te je gnjevna javnost imala prilike vidjeti fotografije osakaćenih vukova. Colorado nastoji izići na kraj s prevelikim brojem losova, ali su programi kojima je svrha bila regulacija njihovog broja doveli do ubijanja zaštićenog sjevernog jelena zbog 'brkanja identiteta'. Iako se izdaje sve veći broj lovnih dozvola te svake godine lovci ubiju desetke tisuća losova, njihov broj još uvijek nije reduciran.
Priroda se brine sama za sebe
Ako se u prirodu ne dira, osjetljiva ravnoteža njezinih eko-sustava jamči opstanak većine vrsta. Prirodni grabežljivci održavaju tu ravnotežu ubijajući samo najbolesnije i najslabije životinje. Međutim, lovci ubiju bilo koju životinju koju požele objesiti iznad kamina - što uključuje i velike, zdrave životinje koje su potrebne kako bi se populacija održala snažnom. Čak i onda kada izvanredne pojave uzrokuju privremenu prenapučenost u životinjskom svijetu, prirodni procesi brzo stabiliziraju takvu skupinu. Umiranje od gladi i bolesti dakako je ružna stvar, ali to je način na koji priroda osigurava zdravim i snažnim životinjama opstanak i očuvanje snage cjelokupnog krda ili skupine. Ubiti životinju s objašnjenjem da bi mogla umrijeti od gladi ili se razboljeti samovoljno je i destruktivno. Lov u svrhu sporta ne samo da ugrožava prirodnu ravnotežu, već izaziva i niz drugim problema. Primjerice, smatra se da je upravo razmjena umjetno uzgojenih jelena i losova između pojedinih država u svrhu lova doprinijela epidemijskom širenju CWD-a (chronic wasting disease). Kao rezultat toga, američko je Ministarstvo za poljoprivredu (USDA) dodijelilo državnim uredima za zaštitu divljih životinja milijune dolara kako bi se 'regulirala' populacija jelena i losova. Ta smrtonosna neurološka bolest, koja pogađa navedene vrste, može se usporediti s kravljim ludilom i iako Ministarstvo za poljoprivredu i Centri za kontrolu i prevenciju bolesti tvrde da CWD nema nikakve veze s bilo kakvim sličnim bolestima koje pogađaju čovjeka ili domaće životinje, pokolj jelena i losova je u trajnom usponu. Dodatni problem vezan uz lov je uvoz egzotične divljači koja, ako uspije pobjeći i opstati u divljini, počinje ugrožavati lokalne divlje životinje i postojeće eko-sustave. Skupina uvoznih divljih svinja pobjegla je s privatne farme i naselila se u šumama općine Cambria u Pennsylvaniji, natjeravši tu državu da donese zakon koji zabranjuje uvoz bilo kakvih egzotičnih vrsta.
Canned okrutnost
Velik dio lova odvija se na privatnim posjedima, gdje često ne važe zakoni koji štite divlje životinje ili ih je teško provesti. Na privatnim posjedima koji su organizirani kao profitna lovišta ili farme divljači lovci mogu platiti kako bi ubijali lokalne i egzotične vrste u takozvanom 'lovu unutar ograde' (canned hunt). Životinje mogu biti s lokalnog područja ili pak uzgojene na drugom mjestu i dopremljene na farmu, a ponekad su i kupljene od pojedinaca koji trguju neželjenim ili suvišnim životinjama iz zoloških vrtova i cirkusa. Lov i ubijanje imaju jednu jedinu svrhu: da lovcima osiguraju egzotični 'trofej'.
Lov unutar ograde pretvara se u veliki biznis - procjenjuje se da u SAD postoji 1000-2000 rezervata s divljači. Ted Turner, koji posjeduje više zemlje od bilo kojeg drugog američkog zemljoposjednika, upravlja s 20 farmi na kojima lovci plaćaju tisuće dolara kako bi ubijali bizone, jelene, afričke antilope i divlje purane. Životinje na farmama za takav lov često su navikle na ljude i uglavnom nisu sposobne pobjeći iz ograđenih torova, čija veličina varira od tek nekoliko metara do tisuću hektara u promjeru. Većina tih farmi funkcionira po principu 'koliko ulova, toliko novca' te je stoga u najboljem interesu vlasnika da osigura mušterijama ono zbog čega su došle. Vlasnici to čine tako što nude vodiče koji poznaju lokaciju i navike životinja, dopuštena je upotreba pasa, a postavljena su i 'hranilišta' na koja životinje, ništa ne sluteći, dođu po hranu dok lovci čekaju u zasjedi. Samo nekolicina američkih država zabranjuje canned lov i još uvijek ne postoje federalni zakoni kojima bi se ta praksa zauzdala, iako Kongres razmatra donošenje amandmana uz Zakon o zaštiti egzotičnih životinja u zatočeništvu, kojim bi se zabranio premještaj, prijevoz i posjedovanje egzotičnih životinja 'u svrhu zabave ili stjecanja trofeja'.
'Slučajne' žrtve
'Nesretni slučajevi' u lovu uništavaju imovinu, a završavaju i smrću ili ranjavanjem konja, krava, pasa, mačaka, izletnika ili drugih lovaca. Prema izvještaju Međunarodnog udruženja za izobrazbu lovaca, u 2001. godini je u SAD na desetke slučajeva smrti ili povreda pripisano lovu - a to se odnosi samo na slučajeve u kojima su stradali ljudi. Taj je problem trajno prisutan i jedan od lovočuvara objašnjava ga time što 'lovci, kako se čini, nisu dobro upoznati s vlastitim oružjem i nemaju dovoljno svijesti o šteti koju mogu uzrokovati'.
Humana alternativa
U SAD postoji 20 millijuna jelena i budući da se lov pokazao kao neučinkovita metoda 'kontrole' populacije (jedan pennsylvanijski lovac 'regulirao' je populaciju jelena tako što je posjekao šumu na svojem posjedu od 600 hektara i posijao žito kako bi privukao jelene), neke organizacije za zaštitu divljih životinja razmatraju druge regulativne metode. Nekoliko novijih studija došlo je do rezultata da je sterilizacija djelotvorna i dugoročna solucija za prenapučenost. Metoda zvana TNR (trap, neuter, and return = uhvati, steriliziraj i vrati) isprobana je na jelenima u Ithaci, N.Y., dok je eksperimentalno cjepivo za kontrolu rađanja primjenjemo na ženkama jelena u Princetonu, N.J. Jedno je istraživanje u Georgiji, provedeno na 1500 bjelorepih jelena na Cumberland Islandu, pokazalo da se 'veličina krda u zatvorenim populacijama može regulirati na licu mjesta, i to relativno brzo ako se uspiju raspoznati plodne i neplodne životinje... te se razradi odgovarajući raspored sterilizacije'.
Što vi možete učiniti
Da biste se borili protiv lova na području gdje živite, postavite znak 'zabranjen lov' na vaše zemljište, pridružite se nekoj organizaciji protiv lova, protestirajte protiv organiziranog lova i rasporedite sredstvo koje odbija jelene ili ljudsku kosu (koju možete naći kod lokalnog frizera ili brijača) u blizini lovnih zona. Informirajte druge o lovu.
Reference
- National Research Council, 'Science and the Endangered Species Act', Washington, D.C.: National Academy Press, 1995.
- Grant Holloway, 'Cloning to Revive Extinct Species', CNN, 28. svibnja 2002.
- 'Great Auk', Canadian Museum of Nature, 2003.
- United States Fish and Wildlife Service, 'National Survey of Fishing, Hunting, and Wildlife-Associated Recreation', Washington, D.C.: GPO, 2001.
- U.S. Fish and Wildlife Service
- United States Department of the Interior, 'Public Land Statistics', tablice 1-3, ožujak 2000.
- 'Poaching Is a Serious Crime', Illinois Department of Natural Resources, svibanj 2003.
- Bob Marshall, 'Is Predator Program Enough?' Times-Picayune, 2. ožujka 2003.
- Dave Golowenski, 'Grouse Numbers Go Up If Trees Come Down', The Columbus Dispatch, 20. veljače 2003.
- 'Hunters Shoot Two Relocated Bears', Associated Press, 9. lipnja 2003.
- Joel Gay, 'McGrath Wolf Kills Fall Short', Anchorage Daily News, 25. travnja 2003.
- Gay, 'Governor Takes Heat From Hunters Expecting Aerial Wolf Control', Anchorage Daily News, 8. travnja 2003.
- Charlie Meyers, 'Professor's Prime Advice: Trim the Elk Herds, Now', The Denver Post, 20. svibnja 2003.
- Meyers
- United States Department of Agriculture, 'USDA Makes $4 Million Available to State Wildlife Agencies for Strengthening Chronic Wasting Disease Management', 15. travnja 2003.
- Animal and Plant Health Inspection Services, 'What is Chronic Wasting Disease?' United States Department of Agriculture, studeni 2002.
- CDC Media Relations, 'Fatal Degenerative Neurologic Illnesses in Men Who Participated in Wild Game Feasts-Wisconsin, 2002" Centers for Disease Control and Prevention, veljača 2003.
- Judy Lin, 'Pennsylvania Worried About Wild Boar Escape', Associated Press, 17. ožujka 2002.
- Jeffery Kluger, 'Hunting Made Easy', Time, 11. ožujka 2002.
- Audrey Hudson, 'Greens Cut Turner a Break; Critics Question His Stewardship of Western Land', The Washington Times, 20. siječnja 2002.
- National Conference of State Legislatures, 'Canned Hunting', Environment, Energy and Transportation Program, travanj 2003.
- H.R. 3464 Captive Exotic Animal Protection Act, 107. sjednica, 11. studenog 2001.
- 'Hunter Incident Clearinghouse', International Hunter Education Association, 2001.
- Tom Harelson, '1998 Deer Gun Season Report', Wisconsin Department of Natural Resources, 8. prosinca 1998.
- Andrew C. Revkin, 'States Seek to Restore Deer Balance', The New York Times, 29. prosinca 2002
- Roger Segelken, 'Surgical Sterilization Snips Away at Deer Population', Cornell News, 19. ožujka 2003.
- 'Princeton's Deer Hunt Coming to a Premature End', Associated Press, 21. ožujka 2003.
- James L. Boone and Richard G. Wiegert, 'Modeling Deer Herd Management: Sterilization Is a Viable Option', University of Georgia, 1994.