Zdrav način života
Veganski način prehrane pogoduje zdravlju. Zapravo, mnogi ljudi u početku prestaju jesti životinjske proizvode kako bi poboljšali svoje zdravstveno stanje.
Prema izvještaju Američke udruge dijetetičara (American Dietetic Association), vegetarijanska prehrana je povezana sa smanjenim rizikom obolijevanja od gojaznosti, bolesti srca, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, raka debelog crijeva, raka pluća i bolesti bubrega.1
Američki časopis o kliničkoj prehrani (American Journal of Clinical Nutrition) nedavno je objavio seriju članaka o prednosti načina prehrane temeljenog na biljnoj hrani:
- Konzumiranje velike količine voća i povrća povezano je sa smanjenim rizikom obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti, nekih vrsta raka i mnogih kroničnih bolesti (kao što su degeneracija mišića i očna mrena).
- Mahunarke (grah, grašak, bob, kikiriki) su odličan izvor bjelančevina, vlakana i mnogih mikronutrijenata i fitotvari koje štite od bolesti.
- Redovito konzumiranje orašastih plodova povezano je s manjim rizikom bolesti srca i nižom stopom smrtnosti.
- Konzumiranje integralnih žitarica povezano je s manjim rizikom bolesti srca, dijabetesa, visokog krvnog tlaka, raka želuca i raka debelog crijeva.
- Samo izbjegavanje životinjskih proizvoda ne osigurava optimalno zdravlje. Poput svih ostalih, veganska prehrana mora biti uravnotežena. Važni su bjelančevine, vitamini D i B12, omega-3 masne kiseline i kalcij.
Što jesti?
Kod mijenjanja načina prehrane, treba vremena za istraživanje novih vrsta hrane i razvijanje rutine. Postoje mnoge vrste proizvoda između kojih se može birati - eksperimentirajte dok ne nađete one po svojem ukusu.
Općenito, vegansku hranu možete kupovati u supermarketima i trgovinama zdrave hrane. Veganskih menija ima obično i u kineskim, indijskim, talijanskim, meksičkim, tajlandskim i drugim 'etničkim' restoranima, kao i u mnogim lancima brze hrane - samo pitajte!
Kod pečenja, jaja možete zamijeniti s kukuruznim škrobom (dvije žlice umjesto 1 jajeta) ili bananama (jedna umjesto 1 jajeta).
Mlijeko od soje, zobi, riže ili orašastih plodova može se koristiti umjesto kravljeg mlijeka. Te i druge zamjene za mlijeko - uključujući veganske sireve, jogurte i smrznute deserte - može se kupiti ili pripremiti kod kuće.
Veganske varijante poznatih recepata, koje se često rade sa seitanom (ili 'pšeničnim mesom') i drugim nadomjescima za meso, mogu se naći u mnogim kuharicama i na mnogim Internet stranicama.
Naš Vegetarijanski priručnik za početnike sadrži popis pojmova veganske hrane i nekoliko jednostavnih recepata ukusne hrane.
'Kad sam prvi put upoznao vegetarijanca, on mi je rekao da ne jede meso već četrnaest godina. Pogledao sam ga s čuđenjem kao da je uspio držati dah tako dugo vremena. Danas znam da u prehrani koja isključuje meso nema ničeg rigoroznog ni čudnog.' - Erik Marcus, Vegan: Nova etika prehrane, 1998.
Nekoliko jednostavnih ideja za obroke:
Doručak
- Palačinke
- Jogurt od soje
- Voćna krema
- Pecivo ili tost s džemom
- Zobena kaša
- Žitne pahuljice s biljnim mlijekom
Ručak/večera
- Sendvič od pohane soje, seitana ili tofua
- Vegetarijanski hot dog
- Hamburger od soje ili žitarica
- Burrito od graha
- Tofu lazanje
- Složenac sa seitanom
- Maslac od kikirikija i džem
- Tjestenina s umakom od rajčica
- Sendvič s pečenim tempehom ili tofuom
- Juha ili čili (uz tjesteninu ili rižu)
- Pire ili pečeni krumpir
- Prženi tofu, tempeh ili seitan
Grickalice/deserti
- Veganska pita, keksi, kolači ili sladoled
- Grožđice, suhe smokve, suhe marelice
- Kikiriki, bademi ili lješnjaci
- Banana, jabuka ili naranča
- Pereci ili kokice
- Čips i salsa
Na tržištu se pojavljuje sve veći broj veganskih proizvoda. Od zrna soje proizvodi se mlijeko, jogurti, sirevi, i čitava paleta 'zamjenskog mesa', primjerice odresci i hrenovke. Vegani mogu uživati u ukusnim desertima bez mlijeka.
- J Am Diet Assoc, studeni 1997.;97(11):1317-21 (www.eatright.org/Public/).