Skloništa i privremeni udomitelji
- poslano svim JLS-ovima
Zakonska osnova privremenog udomljavanja napuštenih životinja
Poštovani,
želimo vas informirati o nekoliko bitnih stavki vezano uz postupanje s napuštenim životinjama.
Čl. 14. st. 4. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje nalaže da, po primitku prijave o izgubljenoj ili napuštenoj životinji, sklonište mora:
– odmah evidentirati putem jedinstvenog informacijskog centra sve dostupne podatke o prijavljenoj životinji
– osigurati njezin smještaj u roku od 24 sata, osim u slučaju nedostatka prostora
– organizirati smještanje životinje kod privremenog udomitelja u skladu s člankom 15. stavkom 1. i 2. Pravilnika ili ju smjestiti u drugo sklonište, ako životinju ne može smjestiti u sklonište zbog nedostatka prostora.
Upravo smještanje životinje kod privremenog udomitelja omogućava zbrinjavanje većeg broja napuštenih životinja, a i obavezno je kada sklonište nema dovoljno mjesta za prihvat. Često su pronađene životinje mlađe životne dobi (štenci) pa je za njih puno bolja opcija smještaj kod privremenih udomitelja nego u sklonište, dok se ne izvrši dehelmintizacija (čišćenje od vanjskih i unutarnjih parazita) i provede cijepljenje protiv virusnih zaraznih bolesti prema kalendaru cijepljenja.
Dakle, u slučajevima kada nalaznik želi životinju zadržati kod sebe kao privremeni udomitelj, mora kontaktirati komunalno redarstvo, odnosno nadležno sklonište, kako bi se životinja administrativno uvela u sklonište te upisala u Jedinstveni informacijski centar. Životinja se vodi na sklonište i ono je odgovorno za njezino mikročipiranje, cijepljenje i kastraciju, koja je obavezna. Između skloništa i privremenog udomitelja potpisuje se ugovor o privremenom udomljavanju.
Ako privremeni udomitelj na svojoj skrbi ima deset do dvadeset životinja, mora udovoljiti uvjetima propisanima člankom 26. Pravilnika.
Bez obzira na to je li životinja smještena u skloništu ili kod privremenog udomitelja, troškove brige za životinju (hrana, kastracija, mikročipiranje, cijepljenje, liječenje) do trajnog udomitelja financira sklonište, odnosno lokalna zajednica, no troškovi smještaja mogu biti različiti.
Zakonska mogućnost i regulacija privremenog udomljavanja velika je pomoć koju svakako treba iskoristiti.
Za više informacija slobodno provjerite www.prijatelji-zivotinja.hr/zakon2017 ili nam se obratite na ovaj e-mail.
S poštovanjem,
Luka Oman
predsjednik Udruge