Prijedlog Zakona o zaštiti životinja na javnoj raspravi
Od 12. kolovoza do 12. rujna 2016. bilo je otvoreno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću vezano uz nacrt Prijedloga Zakona o zaštiti životinja. Svi su mogli poslati svoje primjedbe i prijedloge za poboljšanje Zakona na poveznicu https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=3923.
U odnosu na aktualni Zakon o zaštiti životinja, ovaj Prijedlog Zakona pokazuje spremnost nadležnog ministarstva da uvaži zahtjeve javnosti i udruga za zaštitu životinja za povećanjem razine zakonske zaštite životinja, što je rezultiralo kvalitetnijim Prijedlogom Zakona o zaštiti životinja.
Ono što ga čini takvim je, prije svega, ostanak zabrane uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna, donesene 2006. godine. Unatoč jakom pritisku nekolicine od 20 preostalih uzgajivača činčila, prihvaćena je zaista snažna argumentacija javnosti, udruga i stručnjaka da se ne ukine zabrana uzgoja životinja za krzno te ona stupa na snagu 1. siječnja 2017. godine.
No Ministarstvo poljoprivrede u Prijedlogu Zakona određuje dodatno prijelazno razdoblje do 1. siječnja 2018. za uzgajivače činčila da ''mlade životinje dostignu zrelost koja je potrebna za njihovo korištenje i nakon toga prestanak njihove proizvodnje''.
Iako se u Prijedlogu Zakona navodi da se ne dovodi u pitanje odredba o zabrani uzgoja životinja za krzno, ipak se s dodatnih godinu dana na već ionako dugo 10-godišnje prijelazno razdoblje nagrađuju pojedinci koji nisu ispoštovali Zakon, na štetu velike većine uzgajivača koji su, sukladno Zakonu, na vrijeme preusmjerili svoju proizvodnju. Unatoč predloženom ustupku ovim prijedlogom sprječava se degradacija Zakona, što je pohvalno za aktualno vodstvo nadležnog ministarstva.
Od pozitivnih novih odredaba u Prijedlogu Zakona o zaštiti životinja valja istaknuti da se, između ostalog, zabranjuje:
- držati pse stalno vezane ili ih držati u boksovima bez omogućavanja slobodnog kretanja izvan tog prostora
- držanje životinja u cirkusima, a držanje i nastupi domaćih životinja dopušteni su samo ''u svrhu prikazivanja vrsti svojstvenog ponašanja koje je istovjetno ponašanju životinja u prirodnom okolišu''
- spolni odnos čovjeka i životinje, kao i s tim izjednačeni postupci ili bilo kakvi drugi postupci sa životinjama radi zadovoljavanja spolnih potreba čovjeka
- bacanje petardi ili drugih pirotehničkih sredstava na životinje
- korištenje kopitara za izvlačenje trupaca iz šuma (samaraši), osim u teško pristupačnim područjima gdje to nije moguće bez korištenja kopitara
- držanje u zatočeništvu dupina i ostalih morskih sisavaca iz porodice Cetacea, osim u svrhu liječenja, oporavka i zbrinjavanja
- čupanje perja živoj peradi, protivno odredbama Zakona
- držanje divljih životinja i stranih životinjskih vrsta u ugostiteljskim objektima te u svrhu prikazivanja javnost, osim u zoološkim vrtovima
- držanje životinja u ugostiteljskim objektima u svrhu ukrašavanja prostora, osim ako se životinjama ne osiguraju primjereni uvjeti držanja i onemogući uznemiravanje
- davanje kućnih ljubimaca iz skloništa maloljetnim osobama na skrb ili udomljavanje
- usmrćivanje pasa i mačaka u svrhu proizvodnje hrane i drugih proizvoda
- izlaganje pasa s kupiranim ušima i repovima, osim lovačkih pasa
- parenje domaćih pasa i mačaka s divljim životinjama
- prodavanje životinja koje su još ovisne o majci ili koje se ne mogu samostalno hraniti te bolesne ili ozlijeđene životinje
- korištenje za rasplod životinja koje nisu spolno zrele i koje nisu završile svoj rast, životinja nakon odbijanja mladunčadi koje se još nisu oporavile te korištenje bolešću iscrpljene, ozlijeđene ili prestrašene životinje
- trčanje životinja privezanih uz motorno prijevozno sredstvo koje je u pokretu
- zlostavljanje životinja pucanjem u životinju ili izlaganjem životinja vatri, vrućim predmetima, nagrizajućim ili otrovnim tvarima i sl.
- zajedničko držanje nezdružljivih životinja, a to su životinje koje, pri zajedničkom držanju, mogu jedna drugoj prouzročiti neželjenu trudnoću, ozljede ili smrt.
Prijedlog Zakona unaprijeđen je i sljedećim odredbama:
- Skloništa trebaju osigurati trajnu sterilizaciju pronađenih kućnih ljubimaca te osigurati označavanje i registraciju mačaka.
- Regulira se držanje stranih životinjskih vrsta kao kućnih ljubimaca na temelju znanstvenih spoznaja o mogućnosti osiguravanja uvjeta držanja takvih životinja (tzv. Pozitivne liste u drugim državama) te se uređuje koje se vrste životinja mogu uzgajati, prodavati i držati kao kućni ljubimci.
- Ako nije moguće utvrditi tko je ozlijedio životinju, pružanje potrebne pomoći životinjama mora organizirati i financirati jedinica lokalne samouprave na čijem je području životinja ozlijeđena.
- Skrbnik mora odgovarajućim odgojem i/ili školovanjem ili drugim mjerama držanja kućnog ljubimca osigurati da životinja nije opasna za okolinu.
- Jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave moraju organizirati koordinacijske radne skupine koje će poticati udomljavanje pasa iz skloništa, mikročipiranje, kastraciju i edukativno djelovanje kako bi se postiglo učinkovitije rješavanje problematike napuštenih i izgubljenih životinja te skrbi za životinje.
- Jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave donose Program kontrole populacije napuštenih pasa uzimajući u obzir prijedloge koordinacijske radne skupine te ga dostavljaju nadležnom tijelu na procjenu.
- Definiraju se ovlasti komunalnog redara koji, između ostalog, kroz nadzor može provjeriti uvjete držanja kućnih ljubimaca, očitati čip, podnijeti kaznenu prijavu ili optužni prijedlog te u težim slučajevima obavijestiti veterinarskog inspektora koji će odlučiti o privremenom oduzimanju životinje.
- Predlaže se da inspekcijski nadzor prodaje životinja provodi ministarstvo nadležno za financije prema propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti ministarstva nadležnog za financije u području prometa roba.
U Prijedlogu Zakona nalaze se i odredbe koje se mogu poboljšati.
Iako je, uz registraciju uzgoja kućnih ljubimaca namijenjenih prodaji s tri i više ''rasplodnih ženki'' ovim Prijedlogom propisana obveza evidentiranja kod nadležnog veterinarskog ureda uzgoja kućnih ljubimaca namijenjenih prodaji s manje od tri ''rasplodne ženke'', nema prepreke da se propiše obavezna registracija svih uzgoja, neovisno o broju ''rasplodnih ženki''. Logično je da svi trebaju biti jednako registrirani i zbog zaštite životinja i zbog ravnopravnog položaja na tržištu.
Prijedlog Zakona donosi i odredbu da osobe koje drže više od devet pasa koji ne sišu moraju udovoljiti uvjetima kao i skloništa za životinje. Iako je ova odredba motivirana pozitivnom namjerom da se osiguraju primjereni uvjeti držanja i skrbi za pse, u praksi ona može jako otežati rad privremenim udomiteljima koji spašavaju pse iz kill skloništa prije 60. dana. To će se osobito negativno odraziti u dijelovima Hrvatske gdje lokalne zajednice nisu izvršile svoje zakonske obaveze, gdje nema skloništa i privremeni udomitelji su jedini koji rješavaju problem napuštenih i nezbrinutih pasa.
Udruga Prijatelji životinja uputit će tijekom javne rasprave i prijedloge za dodatno unapređenje Prijedloga Zakona uvođenjem odredaba kao što su:
- zabrana žigosanja kopitara
- zabrana natjecanja konja u povlačenju trupaca (šlajs)
- zabrana hvatanja i usmrćivanja glodavaca ljepilom
- mogućnost trajnog oduzimanja zlostavljane životinje
- zabrana usmrćivanja životinja u skloništima
- udomljavanje životinja nakon pokusa itd.
Svi prijedlozi i argumenti naše udruge za izmjene i dopune Prijedloga Zakona o zaštiti životinja mogu se pročitati ovdje.
Objavljeno: kolovoz 2016.