Edukativni program 16. ZeGeVege festivala

| More

Mnogi s nestrpljenjem iščekuju 6., 7. i 8. rujna 2024., kada će zagrebački Europski trg zašareniti i i zamirisati razni izlagači veganske hrane i kozmetike koja nije testirana na životinjama, udruge za zaštitu životinja i restorani s izvrsnim veganskim jelima. Osim što će tri dana moći uživati u brojnim degustacijama velikoga broja izlagača i u restoranskoj ponudi koja će ostaviti bez daha i one najizbirljivije sladokusce, posjetitelji ZeGeVege festivala održivog življenja moći će slušati dinamične, inspirativne i edukativne razgovore na pozornici.

Sara Mešin [ 653.03 Kb ]

Petak, 6. 9. 2024.

16:00 – 16:15 Petra Andrić (Greenpeace) – Klimatske promjene zahtijevaju sustavne promjene

16:30 – 16:45 Ivona Stanić (WWF) – Suživot s divljim životinjama

17:00 – 18:30 RADIONICA: Damjanka Terstenjak (Socijalna zadruga Humana Nova) – Recikliraj, novu vrijednost kreiraj

18:45 dm nagradni kviz

19:00 – 19:15 Nikolina Plenar Jeličić – Što su to pridnene koće i zašto ih je nužno zabraniti

19:30 – 19:45 Nikolina Badrov (Udruga Pobjede) – Prijavi se na Super izazov

20:00 – 20:15 dr. sc. Suzana Bedić, mag. phys. – Hrana koja hladi planet

20:30 – 20:45 certificirana nutricionistica Valentina Balgavi (Thyme with Tina) – Veganstvo: put do zdravlja i vitalnosti

Subota, 7. 9. 2024.

10:00 – 10:15 Danijela Đigaš – Zdravlje, ušteda i ekološke prednosti platnenih pelena i uložaka

10:30 – 10:45 Jelena i Bor Cvetković Šarkanović i Igor Šarkanović – Balkan vegan: spoj tradicije i suvremene kuhinje

11:30 – 11:45 Ana Špac – Veganskom prehranom do zlata u tri kategorije dizanja utega

12:00 – 12:15 Tin Pažur – Izazovi proizvodnje biljne hrane

12:30 – 12:45 dr. sc. Suzana Marjanić – Aktivistička umjetnost i borba protiv specizma

13:00 – 13:15 Martina Đođo – Kako uštedjeti uz zdravu vegansku hranu

13:30 – 13:40 Šime Validžić – Kako uskladiti veganstvo i ekologiju

18:00 dm nagradni kviz

18:30 – 18:45 Daniel Jakopovich – Širenje kruga suosjećanja i izgradnja kulture mira

19:00 – 19:15 Dragan Šurlan – Zajedno za bolji svijet

19: 30 – 19:45 Bruno Bilandžija – Cooked with Love

Nedjelja, 8. 9. 2024.

10:00 – 10:15 Jan Hajsok i Sonja Bonačić – Veganstvo ne zahtijeva akrobacije, samo dobru volju

10:45 – 10:55 Jan Hajsok i Sonja Bonačić: Akrobatska točka

11:00 – 11:15 Igor Drašković – Odgovori na najčešće predrasude o veganstvu

12:00 – 12:15 Luka Savić – Etička kontroverza eksperimentiranja na životinjama

12:30 – 12:45 Dominica Firšt – Aktivizmom do veganskih opcija u studentskim menzama

13:00 – 13:15 Marina Milković – Zašto je queerfeministički biti veganka

13:30 – 13:45 Nina Ćorić – Od megafona do mikrofona: moj put zaštite životinja

14:00 – 14:15 mag. nutr. Maja Ljubas (Nutriom) – Veganstvo u svim fazama života

18:00 dm nagradni kviz

Petra Andrić (Greenpeace) – Klimatske promjene zahtijevaju sustavne promjene

Ekstremne vrućine i hladnoće, poplave, suše, požari i toplinski valovi neke su od nepogoda koje trpimo zbog klimatskih promjena. Ako nastavimo ovim tempom s emisijama stakleničkih plinova, bit će sve gore. U razgovoru s Petrom iz organizacije Greenpeace Hrvatska saznat ćemo koje industrije najviše pridonose klimatskim promjenama, koju ulogu vlade, kompanije i nevladine organizacije imaju u reduciranju štetnih izvora energije, koji su to izvori energije koji bi značajno smanjili stopu zagrijavanja planeta te što mogu učiniti pojedinci kroz demokratske modele djelovanja.

Ivona Stanić (WWF) – Suživot s divljim životinjama

Cijena industrijalizacije, urbanizacije, globalizacije i ekonomskog napretka u posljednjih 200 godina pokazuje se u posljedicama klimatskih promjena poput poplava i požara, zatim u obliku degradacije bioraznolikosti, izumiranju vrsta te uništavanju staništa onečišćenjem i deforestacijom. Postoji mnoštvo uzroka koji stvaraju ugrozu za divlje životinje te na neke uzroke možemo više, a na neke manje djelovati. U razgovoru s Ivonom Stanić iz organizacije WWF (World Wildlife Fund), saznat ćemo koja područja i vrste su ugrožene te kako im se može pomoći.


RADIONICA: Damjanka Terstenjak (Socijalna zadruga Humana Nova) – Recikliraj, novu vrijednost kreiraj

Socijalna zadruga Humana Nova neprofitno je ekodruštveno poduzeće te vodeći primjer u regiji društvenog poduzeća za radnu integraciju i ponovnu uporabu. Zapošljava osobe s invaliditetom i marginalizirane skupine koje od tekstilnih viškova stvaraju nove vrijednosti, a od novih materijala šivaju proizvode u koje je utkano zadovoljstvo ljudi, prirode i zajednice. Kreativne radionice o recikliranju tekstila način su na koji Humana Nova djeci želi približiti svoj rad, proces recikliranja tekstila te razvijati u djeci vještine, maštu i kreativnost. Kreativna radionica Socijalne zadruge Humane Nove „Recikliraj, novu vrijednost kreiraj” u prvi plan stavlja kreativnost, i to u stvaranju novih vrijednosti iz već postojećih predmeta. Povedite svoje najmlađe i naučite ih kako upotrijebiti rabljene odjevne predmete i napraviti iz njih nešto novo. Moći će doznati kako sami ukrasiti svoju platnenu vrećicu i kako ju sve moguće iskoristiti i prenamijeniti. Namijenjena je za djecu i roditelje.


Nikolina Plenar Jeličić – Što su to pridnene koće i zašto ih je nužno zabraniti

Procjenjuje se da između 4,8 i 12,7 milijuna tona plastičnog otpada ulazi u oceane svake godine. Oceani su apsorbirali više od 90 % viška topline uzrokovane klimatskim promjenama, što dovodi do povišenja temperature oceanske vode. To ima ozbiljne posljedice uključujući odumiranje koraljnih grebena, promjene u migracijskim obrascima morskih vrsta i širenje mrtvih zona. Prema podacima FAO-a, više od 30 % svjetskih ribljih zaliha pretjerano se izlovljava, a mnoge druge iskorištene su do maksimuma. Koliku ulogu u tome ima ribolov te specifično pridneno koćarenje saznat ćemo u razgovoru s Nikolinom Plenar Jeličić.


Nikolina Badrov (Udruga Pobjede) – Veganski izazov koji ne želiš propustiti

Nikolina Badrov vodi blog „Vesela veganska kuhinja” na kojemu često objavljuje recepte za ukusna, cjenovno pristupačna i lagana za pripremu veganska jela. Vrlo često dijeli s pratiteljima i ono što se nalazi na jelovniku njezine trogodišnje kćerkice. Dio je tima Super izazova Udruge Pobjede, besplatnog online okvira za isprobati veganstvo, odnosno interaktivnog programa koji nudi jedinstvenu kombinaciju podrške u grupi i osobnog mentorstva. Od nje ćete moći saznati kako funkcionira Super izazov, tko ga mentorira i kako je strukturiran program, ali i kako postati mentorom Super izazova.


dr. sc. Suzana Bedić, mag. phys. – Hrana koja hladi planet

U kontekstu klimatskih promjena, često se postavlja pitanje što mi kao pojedinci možemo učiniti. Ponekad se čini da je razmjer problema toliko velik, uzroci zagađenja i emisije stakleničkih plinova toliko raspršeni, da se mi kao pojedinci osjećamo razoružano u stvarnoj pomoći planetu, ljudima i životinjama. Ipak, društvene promjene i pokreti na većoj skali, u kojima i mi možemo sudjelovati, svakako mogu pozitivno djelovati na sprječavanje najgorih scenarija globalnog zatopljenja. U razgovoru s doktoricom znanosti Suzanom Bedić saznat ćemo kako prehranom reducirati naš ugljični otisak, odnosno saznati zašto biljna prehrana najmanje doprinosi globalnom zatopljenju.


certificirana nutricionistica Valentina Balgavi (Thyme with Tina) – Veganstvo: put do zdravlja i vitalnosti

Valentina Balgavi certificirana je nutricionistica veganske prehrane (Association for Nutrition) i vodi blog „Thyme with Tina” na kojemu dijeli besplatne savjete o veganstvu, recepte i mjesta na kojima se nudi veganska ponuda. Valentina je veganka već osam godina te joj je misija pomoći ljudima da se osjećaju odlično u svojem tijelu, mentalno i fizički, bez brojanja kalorija, velikih restrikcija i stalnih dijeta. U razgovoru ćemo saznati koje su glavne zdravstvene prednosti veganske prehrane i kojih se mitova o biljnoj prehrani napokon moramo osloboditi.


Danijela Đigaš – Zdravlje, ušteda i ekološke prednosti platnenih pelena i uložaka

Osim što doprinose zaštiti životne sredine smanjenjem otpada, platnene pelene i ulošci dugoročno smanjuju troškove i pozitivno utječu na zdravlje kože. Danijela Đigaš, vlasnica obrta Flafi platnene pelene, pojasnit će zašto je odabir platnenih pelena i uložaka najzdraviji mogući odabir, najpovoljniji za okoliš i za svačiji kućni budžet te istaknuti ostale dobrobiti prelaska na ove održive proizvode. Poslušajte Danijelu kako biste saznali više o ovim ekološkim i ekonomskim alternativama, a ako vas inspirira za korištenje, možete posjetiti i njezin štand na ZeGeVege festivalu.

Jelena Cvetković Šarkanović i Igor Šarkanović – Balkan vegan: spoj tradicije i suvremene kuhinje

Jelena Cvetković Šarkanović, podrijetlom iz Slovenije, i Igor Šarkanović, podrijetlom iz Bosne i Hercegovine, objavili su kuharicu „Balkan Vegan”, prvu takvu koja donosi tradicionalna jela s Balkana u veganskom ruhu! Internacionalne veganske kuharice možda nas uplaše egzotičnim namirnicama ili zahtjevnih kuhinjskim aparatima za koje možda ne možemo odvojiti novce. U razgovoru s Jelenom, Igorom i sinom Borom saznat ćemo kako s namirnicama koje su nam svima poznate i drage preoblikovati jela koja smo jeli odmalena, ali bez korištenja životinjskih proizvoda. Odgovorit će i na pitanje kako bez odricanja možemo pokazati poštovanje životinjama, planetu, ali i svojemu zdravlju.


Ana Špac – Veganskom prehranom do zlata u tri kategorije dizanja utega

Ana Špac je dugogodišnja veganka, aktivistica za prava životinja, volonterka, studentica i hrvatska prvakinja u dizanju utega. U razgovoru sa Sarom približit će nam svoj sport, kako se odlučila baš na njega, na koje izazove je na putu nailazila te koje mjesto veganstvo ima u toj cijeloj priči. Saznat ćemo kako na veganskoj prehrani graditi snagu, ali i kako na studentskom budžetu zadovoljiti sve nutritivne potrebe profesionalne sportašice.

Tin Pažur – Izazovi proizvodnje biljne hrane

Globalno tržište hrane na biljnoj bazi doživjelo je značajan rast. Veličina tržišta procijenjena je na približno 29,4 milijarde dolara u 2020. godini, a predviđa se da će dosegnuti 162 milijarde dolara do 2030. godine, uz prosječni godišnji rast (CAGR) od 18,6 %. To je, naravno, posljedica rasta veganskog pokreta te pokrivanje sve veće potražnje za biljnom hranom. Dugogodišnjim veganima čini se da je ponuda biljnih alternativa preko noći eskalirala pa sada u gotovo svakoj trgovini možemo naići na biljne burgere, kobasice, smjese za falafel, tofu i sejtan u raznim oblicima. Ipak, put do uspješne proizvodnje biljne hrane ima svoje izazove, a o tome ćemo razgovarati s Tinom Pažurom.


dr. sc. Suzana Marjanić – Aktivistička umjetnost i borba protiv specizma

S dr. sc. Suzanom Marjanić iz Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu razgovarat ćemo o aktivističkim performansima privlačenja pozornosti koje i udruga Prijatelji životinja sustavno provodi od 2001. godine, slično kao što su to činili npr. politički performansi 60-ih godina prošloga stoljeća. Čut ćemo i o primjerima „artivističkih” praksi koje upozoravaju na diskriminatorne prakse prema životinjama i općenito prema Prirodi. Vezu etike i estetike istaknuo je i Lenjin rekavši „Etika je estetika budućnosti”, na što se Laurie Anderson kritički nadovezala da je „Etika estetika manjine”. Tragom navedene dijade etika – estetika, vidjet ćemo kako i zašto nastaje njihovo sjedinjenje te što je Ludwig Wittgenstein slutio kada je rekao „Etika i estetika su jedno”.


Martina Đođo – Kako uštedjeti uz zdravu vegansku hranu

Martina Đođo programerka je kojoj je hobi vođenje gastrobloga. Na svojem profilu na Instagramu @cookie.djo redovito dijeli zanimljive veganske recepte. Na veganstvo ju je nagnala najprije briga o zdravlju, a nakon istraživanja utjecaja mesne i mliječne industrije na životinje i okoliš, glavni motiv postala joj je dobrobit svih bića i našega planeta. Autorica je besplatnog vodiča „Kuham i štedim”, sa savjetima za jeftinu kupovinu i ekonomičnije kuhanje te pravilno skladištenje hrane. Osim toga, objavila je i razne druge besplatne vodiče koji sadrže informacije i upute o bitnim temama u veganskoj prehrani, kao i kuhanju općenito. U razgovoru s voditeljicom otkrit će zašto svima preporučuje korištenje lokalne i sezonske hrane te na što bismo svi trebali pripaziti prilikom kupnje, kuhanja i čuvanja hrane.

Šime Validžić – Kako uskladiti veganstvo i ekologiju

Šime Validžić, dugogodišnji ekološki aktivist i vegan, obratit će se na pozornici kratkim govorom o tome kako možemo omogućiti opstanak životinja i biljaka u njihovu prirodnom staništu. To uključuje izbjegavanje proizvoda od sirovina iz zemalja u kojima se zbog širenja poljoprivrede i rudarstva događa masovno uništavanje prašuma i drugih prirodnih ekosustava, istrebljenje autohtonih biljaka, gljiva i životinja i genocid protiv domorodačkih naroda. Također, reći će nešto o iseljavanju u takve zemlje i podijeliti razloge zašto ne unositi strane vrste.


Daniel Jakopovich – Širenje kruga suosjećanja i izgradnja kulture mira

Daniel Jakopovich je sociolog, filozof, pjesnik te aktivist za mir i oslobođenje svih ljudskih i neljudskih osjećajnih bića. Pokrenuo je i suuređivao „Novi Plamen”, časopis za politiku i kulturu koji je izlazio od 2007. do 2015. Doktorirao je sociologiju na Sveučilištu Cambridge, gdje je također održavao gostujuća predavanja. Radio je za britansku Stop the War Coalition kao organizator na nacionalnoj razini, vodio je mirovni program za Kvekersku crkvu u Britaniji te je autor knjige „Revolutionary Peacemaking: Writings for a Culture of Peace and Nonviolence”. Govorit će o etičkim argumentima za uključivanje svih osjećajnih bića u krug suosjećanja, međupovezanosti dobrobiti ljudi i životinja, preprekama širenju suosjećanja i nekim glavnim pristupima izgradnji jačeg pokreta za oslobođenje svih osjećajnih bića.

Dragan Šurlan – Zajedno za bolji svijet

Dragan Šurlan je psiholog, trener fitnessa i začetnik programa Fitness Bootcamp u Hrvatskoj, kao i autor brojnih članaka o usvajanju zdravih navika, vježbanju i veganskom načinu života, a također kroz glazbu progovara u ime životinja. IFEEL-ove pjesme i glazbeni spotovi prikazuju unutarnji život životinja te pridonose razotkrivanju i zaustavljanju njihove patnje. Ovaj svestrani aktivist za prava životinja vodi i građansku inicijativu VEGAN THUGZ, webshop PROUD VEGAN SHIRTS, stranicu na Instagramu „Vegan Food Croatia” s preporukama finih veganskih proizvoda i restorana u Hrvatskoj, a tijekom razgovora sa Sarom pričat će o tome kako svi mi individualno i zajedno možemo stvarati bolji svijet.


Bruno Bilandžija – Cooked with Love


Uz raznoliku pozadinu, koja seže od stunt motociklizma do psihologije, vođen željom za stvaranjem smislenog, osvještavajućeg sadržaja, Bruno Bilandžija osnovao je Jnani Films. Njihov revolucionarno koncipirani međunarodni triler s elementima misterije „Cooked with Love” svjetsku publiku poučit će veganstvu na dosad neviđen način implementirajući u igrani film dokumentarne informacije koje su naprednom psihologijom i neurolingvističkim programiranjem neprimjetno utkane kroz dramatičnu priču pomoću suptilnih mehanizama pripovijedanja postižući maksimalni emocionalni učinak, duboko se urezujući u umove i srca gledatelja. Više o filmu i kako ga podržati možete vidjeti na stranici za Crowdfunding kampanje: https://www.ulule.com/cooked/.

Jan Hajsok i Sonja Bonačić – Za veganstvo ne trebaju akrobatske vještine

Splitski umjetnici Crowd Control, ime iza kojega se kriju životni i plesni partneri Sonja Bonačić i Jan Hajsok, najavna su lica 16. ZeGeVege festivala održivog življenja. Upečatljivim jumbo plakatima od sredine kolovoza pozivaju sve na veganstvo i upoznavanje s veganskim proizvodima i jelima na 16. ZeGeVege festivalu. Sloganom „Veganstvo ne zahtijeva akrobacije – samo dobru volju” naglašavaju svima da, iako su akrobati na pozornici, ne moraju biti i u kuhinji budući da je veganska hrana jednostavna za pripremu, široko dostupna i cjenovno pristupačna. Time pobijaju najčešće predrasude o veganskoj prehrani, a više o tome reći će u razgovoru s voditeljicom Sarom Mešin.

Igor Drašković – Odgovori na najčešće predrasude o veganstvu

Poduzetnik i trkač ultratraila Igor Drašković aktivno se bavi planinskim ultratrail trčanjem. Čak je dvaput završio utrku Tor des Geants od 338 km s 30 000 m visinske razlike u talijanskim Alpama. To je jedna od najtežih trail utrka na svijetu. Igor se trčanjem bavi 10 godina, vegan je punih 12 godina, a prije toga bio je dvije godine vegetarijanac. Dulji niz godina aktivan je u pokretu za zaštitu životinja: od volontiranja, aktivizma i doniranja do investiranja u veganske tvrtke, a sve radi promicanja velikih prednosti veganstva za životinje, okoliš i zdravlje. U razgovoru s voditeljicom otkrit će odgovore na najčešće predrasude o veganstvu.


Luka Savić – Etička kontroverza eksperimentiranja na životinjama

Životinje se, osim u prehrambenoj, tekstilnoj i industriji zabave, iskorištavaju i u znanstvene i medicinske svrhe. Životinje, poput miševa i štakora, koriste se za proučavanje bolesti poput raka, dijabetesa, Alzheimerove bolesti i kardiovaskularnih bolesti. Genetički ih se modificira za istraživanje genetičkih bolesti, na njima se testiraju lijekovi kako bi se provjerila sigurnost i učinkovitost, a zlostavlja ih se i u neuroznanstvenim istraživanjima te za istraživanje funkcija mozga, ponašanja i neuroloških poremećaja. U razgovoru s Lukom Savićem, dugogodišnjim veganom i aktivistom, saznat ćemo je li uporaba životinja u znanstvene, medicinske i farmaceutske svrhe opravdana te postoje li alternativni modeli znanstvene i medicinske spoznaje koji ne uključuju zlostavljanje životinja.


Dominica Firšt – Aktivizmom do veganskih opcija u studentskim menzama

Jedan od izazova života vegana je i manjak institucionalne podrške. To znači da kada moramo jesti u nekoj javnoj instituciji, recimo u bolnici, menzi, a naša djeca u školi ili vrtiću, a uskoro možda i vojsci, strahujemo kako će osoblje reagirati kada kažemo da smo vegani, mi ili naša djeca. Neke bolnice, škole i vrtići nude veganske obroke, a neke ne. Primjerice, studentski restorani nude samo vegetarijanske opcije, pa su vegani često osuđeni na krumpir i kupus, i tako svaki dan. O tome koje su inicijative studenti vegani poduzeli da se u menzama mogu prehranjivati kao i ostali studenti te jesu li uspjeli u svojoj inicijativi saznat ćemo u razgovoru s Dominicom.


Marina Milković – Zašto je queerfeministički biti veganka

Kada govorimo o feminizmu, zapravo se radi o feminizmima u njihovim različitim oblicima. Jedan od feminističkih pristupa je i queerfeminizam, koji nastoji adresirati rigidne binarne kategorije spola i roda te političke, društvene i ekonomske stege koje se na njih vežu. Kao društveni pokret, nastoji odgovoriti na nepravde koje proizlaze iz takvih heteronormativnih očekivanja, odnosno diskriminacije onih koji se ne uklapaju u zadane okvire. Queerfeminizam, između ostalog, naglašava intersekcionalnost opresija i nepravdi, a o njegovoj povezanosti s veganstvom razgovarat ćemo s Marinom Milković, psihologinjom, vegankom i feministkinjom.


Nina Ćorić – Od megafona do mikrofona: moj put zaštite životinja

Nina Ćorić, prva i jedina profesionalna pjevačica flamenka u Hrvatskoj te osnivačica i direktorica međunarodnog Flamenco Festivala Zagreb, iza sebe ima 14 godina glazbene karijere, hvaljene albume, suradnje s renomiranim umjetnicima i nastupe po Hrvatskoj i inozemstvu. No prije profesionalne glazbene karijere, Nina je aktivno sudjelovala u razvoju pokreta za zaštitu životinja u Hrvatskoj kroz volontiranje u udruzi Prijatelji životinja, a kasnije, kao diplomirana novinarka, educirajući kao voditeljica televizijske emisije „Moji ljubimci”. Posjetiteljima ZeGeVege festivala ispričat će zanimljive informacije o svojem aktivizmu za zaštitu životinja i što se promijenilo kroz 20-ak godina borbe za prava životinja u Hrvatskoj.


mag. nutr. Maja Ljubas (Nutriom) – Veganstvo u svim fazama života

Maja Ljubas završila je studij nutricionizma na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu 2011. godine. Otada se usavršava na različitim područjima nutricionizma i funkcionalne medicine, a pokrenula je i vlastito nutricionističko savjetovalište NUTRIOM. Članica je Hrvatskog društva nutricionista i dijetetičara. Surađuje s Ivom Janeš, voditeljicom Facebook-grupe „Zeleni život Vege mama”, na edukaciji osoblja i implementaciji veganskih/vegetarijanskih jelovnika u vrtiće i škole te zajedno vode radionice kuhanja. U razgovoru s voditeljicom otkrit će kako se zdravo hraniti veganski i na što pripaziti u specifičnim fazama života poput npr. trudnoće i ranog djetinjstva.

Također pogledajte

Akcije

Facebook preporuke

Preporučujemo AVALON web hosting