Svrha mlijeka
Čovjek je jedini sisavac koji pije mlijeko u odrasloj dobi, i to od druge vrste!
Svrha mlijeka jest da hrani mladunče svoje vrste.
Mlijeko svakog sisavca je različito jer je sastavom prilagođeno mladunčadi svoje vrste. Svaki sisavac odrastanjem gubi mogućnost probave mliječnog šećera, pa tako i čovjek. Niti jedan sisavac ne pije mlijeko u odrasloj dobi.
Ljudska dojenčad treba mlijeko svoje majke. Od kravljeg mlijeka dobivaju krv u stolici, a djeca koja piju kravlje mlijeko imaju znatno veću mogućnost za dobivanje dijabetesa tipa 1. Unošenjem životinjskih bjelančevina crpi se kalcij iz kostiju. Države koje imaju najveću konzumaciju kravljega mlijeka imaju i najveću prisutnost osteoporoze.
Mlijeko i mliječni proizvodi ne samo da nisu neophodni u prehrani djece i odraslih nego su štetni za zdravlje i vezani su uz mnoge bolesti poput ateroskleroze, alergija, osteoporoze, reumatoidnog artritisa, dijabetesa i drugih. Jedna šalica kravljega mlijeka prosječno sadrži i do sedam kapi gnoja, odnosno 500 milijuna somatskih stanica, oko 4.700.000 bakterija, 24 mg kolesterola, 6 g kazeina, a često i krv te fekalije. Mliječna industrija veliki je potrošač antibiotika, a nerijetko i hormona.
Mlijeko, kao i ostale namirnice životinjskog podrijetla, povezano je s gladi u svijetu. Proizvodnja životinjskoga mlijeka iznimno je neekološka zbog velike količine utrošenih prirodnih resursa i zagađenja vode, zemlje i zraka od strane stočarske industrije. Krave koje ljudi iskorištavaju za mlijeko ostave za sobom dvije i pol milijarde tona izmeta godišnje koji čini veliko fekalno zagađenje vode i tla.
Krave su podvrgnute godišnjim umjetnim oplodnjama kako bi mogle stvarati mlijeko. Nakon rođenja, tele odvajaju od majke kako bi mlijeko namijenjeno njemu mogli uzimati ljudi. Teliće odvode na tov i klanje, a njihove majke ubiju nakon nekoliko godina iscrpljivanja u mliječnoj industriji.
Kravlje mlijeko, savršena hrana... samo za tele.
Konzumacija životinjskog mlijeka je neprirodna, nezdrava i nepotrebna, te povezana s velikom okrutnošću. Kušajte razne vrste sojinog, rižinog, zobenog, bademovog i drugih mlijeka, otkrijte tofu i druge vrste biljnih sireva, kao i biljna vrhnja, jogurte i sladolede. Uživajte u blagodatima biljne hrane koja je ujedno raznolik, prirodan i siguran izvor kalcija i drugih nutrijenata.
Smanjenje rizika od obolijevanja kroz vegansku prehranu
Vegetarijanska i veganska prehrana za djecu
Dnevnik - Znate li kakvo mlijeko pijete? Ukradeno.