23.09.24. Neizdavanje suglasnosti za održavanje štraparijade 29. 9. 2024. u Novoj Lipovici

| More

- poslano Veterinarskoj inspekciji pri Državnom inspektoratu

Poštovani,

prijavljujemo Antu Bralića (iz Općine Čaglin, kontakt: 099 838 68 53), kao organizatora najavljene štraparijade u Novoj Lipovici (u sastavu Općine Čaglin u Požeško-slavonskoj županiji) u nedjelju 29. 9. 2024. te tražimo da veterinarska inspekcija ne izda suglasnost za korištenje konja za štraparijadu.

Kao što se moglo vidjeti i ove godine na održanim štraparijadama u Hrvatskoj, i laiku je vidljivo i očito da se ne radi o natjecanjima, već su konji na štraparijadama prisiljeni vući njima preteške terete te su izloženi patnji, bolu i strahu dok se muče kako bi povukli teške trupce.

Tzv. štraparijade ili šlajs su događanja na kojima ljudi privežu za konje, pojedinačno ili u paru, trupce teške i više od dvije tone, a s ciljem zarade na konjima koji će u najkraćem vremenu dovući golemi trupac do kraja za to predviđene staze. Znamo da konji neće vući niti pretovarena kola, već će stati. Potpuno je jasno da neće niti dobrovoljno vući trupce od dvije tone te se pritom mučiti i naprezati da povuku teret koji premašuje njihovu snagu. Ono što možemo vidjeti na štraparijadama je da se konji muče, povuku trupac pa stanu jer ne mogu dalje, upiru sve svoje snage da se pokrenu, čak i odbijaju vući, pokazuju snažnu uznemirenost, povlače se natrag, propinju na stražnje noge… Tjeranje konja na takvu reakciju u okviru štraparijade, osim mučenja da povuku trupac, izaziva u životinji bol, patnju, stres i strah. Konji su izloženi teškom fizičkom naporu, povicima i urlanju gomile ljudi, buci automobila, često i vrućinama i nezaštićenosti od jakog sunca. Kako imaju jako osjetljiv sluh pa čuju i ultrazvučne frekvencije, izlaganje buci izaziva im paniku i strah. Kada se nalaze na novoj, nepoznatoj lokaciji, još su reaktivniji na zvukove koje čuju nego kada su na poznatom terenu. Osim toga, konji pate i u transportu, s obzirom na to da ih često prevoze na velike udaljenosti, čak i iz susjednih država, pri čemu se ne poštuju propisi vezani za prijevoz životinja.

Naglašavamo da konji ne vuku preteške trupce zato što to dobrovoljno žele ili vole raditi, već je njihovo ponašanje rezultat ranijih treninga i dresure koji uključuju batinanje konja, daleko od očiju javnosti (i veterinarske inspekcije), u štalama, iz dana u dan, godinama, iako je svakome vidljivo da su i same štraparijade golem napor i patnja za konje. Brutalnim metodama pripremanja i treniranja za štraparijade, hvale se i sami štrapari. Prije godinu dana, hrvatsku javnost šokirale su snimke udaranja konja letvama u Orlovcu kod Karlovca, što su štrapari prenosili uživo na Facebooku: https://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=4697.

Promotori štraparijade javno se hvale zlostavljanjem konja prilikom treniranja za štraparijade: https://www.facebook.com/100087635384813/videos/1451081202092912.

Tijekom štraparijade, vlasnici urlaju i lupaju rukama, a osoba koja je s prednje strane grubo povlači konja za žvale – potezanjem i dizgina i podbradnog lanca uzrokuje dodatnu oštru bol u ustima i čeljusti konja zbog pritiska žvala na jezik, desni i ispod na čeljust konja, što može dovesti do sitnih fraktura. Dok su ih prije udarali bičevima i rukama po tijelu, a što i dalje rade na štraparijadama u Srbiji i BiH, odakle su se štraparijade proširile u Hrvatsku, štrapari su se zbog negodovanja hrvatske javnosti sada domislili triku pa tjeraju konje da povuku trupce povlačeći ih za žvale, čime konjima zadaju bol u ustima. Gledatelji štraparijada jasno vide da konji posrću od napora i svako malo moraju stati jer ne mogu dalje, no bol uzrokovana navlačenjem i povlačenjem žvala te uvjetovani strah od udarca, nastao kao rezultat „treninga”, podizanja ruke, deranja ili zamaha bičem, tjera ih da vuku dalje. Konji na štraparijadama reagiraju poslušno ne zato što žele vući teške trupce, već zbog straha da će u protivnom dobiti batine. Takvo postupanje prema konjima i povlačenje za žvale bilo je prisutno i na štraparijadi u Popovači 24. 8. 2024., što je jasno vidljivo na snimkama na https://www.youtube.com/watch?v=BqqlOcSrDhA i https://www.youtube.com/watch?v=pmFL01UD8VM, no prisutna veterinarska inspekcija nije zaustavila zlostavljanje konja, iako je bilo očito da se konji jako muče kako bi mogli povući trupce!

Članak 5. stavak 1. Zakona o zaštiti životinja (NN 102/17, 32/19) propisuje da je zabranjeno životinjama nanositi bol, patnju i ozljede te ih namjerno izlagati strahu i bolestima. Korištenje sredstava kojima se u obliku kazne utječe na ponašanje životinja zabranjeno je člankom 5. stavkom 2. točkom 7. Članak 5. stavak 2. točka 11. Zakona zabranjuje koristiti životinje za natjecanja „ako ih se pri tome prisiljava na ponašanje koje kod životinja izaziva bol, patnju, ozljede ili smrt”. Također, Zakon zabranjuje „prisiljavati životinje na ponašanje koje kod njih izaziva bol, patnju, ozljede ili strah” (članak 5. stavak 2. točka 12.) te „ubadanje životinja, stiskanje, natezanje ili savijanje dijelova tijela” i udaranje životinja (članak 5. stavak 2. točka 24). Članak 60. stavak 5. propisuje da je za korištenje životinja za natjecanja i druge svrhe s ciljem predstavljanja životinja potrebno veterinarskom inspektoru dostaviti zahtjev za izdavanje suglasnosti najmanje sedam dana prije korištenja životinja.

Osim navedenih kršenja zakonskih odredaba na štraparijadama, ističemo da se one održavaju isključivo zbog ostvarenja ilegalnog profita. Pod krinkom organiziranja „sportskog natjecanja” zapravo se organizira klađenje sa zaradama po desetke tisuća eura, što je također u nadležnosti DIRH-a, koji navedeno tolerira umjesto da spriječi i sankcionira nezakonito stjecanje profita, i to još na štetu životinja. Konj koji pobijedi prodaje se za višestruko veće novce nego što je bio kupljen jer pobjedniku poraste cijena na do 10 tisuća eura. Stari vlasnik jeftino kupi novog konja i trenira ga na zastrašujuću poslušnost da bi konj zbog straha od batina vukao teške trupce do iznemoglosti. Zlostavljači na takva dva-tri konja godišnje, koje jeftino kupe i skupo prodaju, zarade godišnju ili dvogodišnju plaću.

S obzirom na to da je smisao štraparijada izazivanjem boli i patnje natjerati konje da povuku trupce, svakom štraparijadom krši se Zakon o zaštiti životinja, a nanošenje životinji nepotrebne boli i izlaganje nepotrebnim patnjama kazneno je djelo za koje je predviđena kazna zatvora do dvije godine, odnosno do tri godine ako je navedeno kazneno djelo počinjeno iz koristoljublja, što je upravo slučaj sa štraparijadama. Dužnost je veterinarske inspekcije zaštititi konje od zlostavljanja odbijanjem izdavanja suglasnosti za njihovo korištenje u štraparijadama.

No, nažalost, na svoje oči uvjerili smo se da veterinarska inspekcija ne štiti konje. Na štraparijadi u Velikoj Gorici 5. 5. 2024. gdje je, prema najavi voditelja događanja, bila prisutna i veterinarska inspekcija, zabilježili smo niz kršenja zakonskih propisa na koje inspekcija nije reagirala - mnogi konji imali su ožiljke i rane na koži od udaraca i bilo je vidljivo da se boje svojih vlasnika, od kojih su ih neki udarali bičevima prije natjecanja, a konje su udarala bičevima i starija djeca. Bičevi su se prodavali kao suveniri i igračke za djecu, što pokazuje da organizatori i sudionici ovakvih događanja smatraju bičevanje dopuštenim i prikladnim u odnosu prema konjima. Jedan konj otrgnuo se od straha i počeo bježati okolo. Apsurdno je da veterinarska inspekcija u svemu tome nije vidjela temelja za postupanje i da nije osigurala dobrobit životinja.

S obzirom na to da su veterinarski inspektori, sukladno članku 31. stavku 3. Zakona o Državnom inspektoratu, državni službenici, iz toga nadalje proizlazi da se na njih primjenjuju odredbe Zakona o državnim službenicima (NN 155/23). Prema odredbi članka 108. stavka 1. Zakona o državnim službenicima, državni službenici odgovaraju za povredu službene dužnosti ako povjerene poslove ne obavljaju savjesno, stručno i u predviđenim rokovima te ako postupaju protivno zakonu. Iz članka 112. stavka 1. Zakona o državnim službenicima, razvidno je da se, između ostaloga, teškim povredama službene dužnosti smatraju:

- „neizvršavanje, nesavjesno, nepravodobno ili nemarno izvršavanje službenih obaveza” (točka 1.)

- „nezakoniti rad ili propuštanje poduzimanja mjera ili radnji na koje je državni službenik ovlašten radi sprečavanja nezakonitosti” (točka 2.).

(Ne)postupanje veterinarske inspekcije u slučajevima održavanja štraparijada očigledno je suprotno navedenim zakonskim propisima, kao i propisima iz područja veterinarstva i saznanjima da je zlostavljanje konja sastavni dio treninga za štraparijade, kao i tijekom samih štraparijada. Stoga vas molimo da veterinarska inspekcija ne izdaje suglasnost za održavanje bilo koje štraparijade i da žurno donese rješenje o zabrani održavanja štraparijade u Novoj Lipovici 29. 9. 2024.

S poštovanjem,

Snježana Klopotan Kačavenda
Koordinatorica projekata

Facebook preporuke