05.04.07. 24 sata u kavezu
Prijatelji životinja prosvjeduju za kokoši
U preduskršnje dane kada se ljudi razbacuju jajima i nemilice ih kupuju i troše, ne razmišljajući da konzumiraju kolesterolske bombe i potencijalne nositelje salmonele, Prijatelji životinja upozoravaju da se iza veselih reklama o 'svježim' jajima i 'zdravom' pilećem mesu krije ružna istina o okrutnosti nad kokošima i pilićima.
Kako bi iznijeli stravičnu istinu o uzgoju i postupanju prema kokošima te ubijanju pilića, 5. travnja u 12 sati na Trgu bana Jelačića, predsjednik udruge Prijatelji životinja zatvorit će se u kavez na 24 sata iz kojeg će izaći 6. travnja u 12 sati. Ovom akcijom želi se potaknuti građane da razmisle o kokošima koje čitav svoj život provedu u kavezu na prostoru veličine A4 papira i pozvati ih da se odreknu jedenja mesa i jaja.
Na informativnom štandu, koji će biti postavljen uz kavez, prikazivat će se video snimke uzgoja kokoši te dijeliti informativni letci.
Milijuni kokoši nesilica zatvorenih u male skučene kaveze drže se isključivo za proizvodnju jaja u kojima tijekom života ne mogu ni jednom raširiti krila. Mladim pticama režu se kljunovi užarenim željezom, jer u uvjetima u kojima žive dolazi do strahovitih frustracija u kojima jedne druge napadaju. Muški pilići završavaju na otpadu, ugušeni plinom ili najčešće živi zgnječeni.
Kavezi su napravljeni od žice koja se kokošima urezuje u noge i tare im perje, zbog čega po cijelom tijelu imaju rane, kraste i gnojne čireve. Uzgajivači potpuno ignoriraju njihove fizičke i mentalne patnje, držeći ih pod rasvjetom umjetnih svjetiljki mjesto sunčevom svjetlošću, i to čak do 22 sata dnevno.
Osim toga, one trpe i smrad vlastitoga izmeta, pate od trajne deformacije nogu, a česta je pojava i 'zamora nesilice u kavezima', bolesti koja također dovodi do slabljenja kostiju. Druge pak kokoši proživljavaju 'sindrom straha i histerije' i 'sindrom masne jetre' koji može biti fatalan zbog krvarenja jetre.
Uzgajivači te probleme rješavaju arsenalom opasnih lijekova i time povećavaju patnju životinja i ugrožavaju ljudsko zdravlje. Kokoši u kavezima prolaze i 'prisilno mitarenje' da bi se produžilo razdoblje nesenja i dobila veća jaja.
'Kokoši koje se uzgajaju zbog jaja ne mogu izbjeći patnje kakve si ne možemo ni zamisliti. Kroz njih prolaze do kraja njihova života, kada njihova izmrcvarena tijela više nisu sposobna nesti jaja. Upravo iz tog razloga na svoj rođendan zatvaram se u kavez na 24 sata kako bih potaknuo na suosjećanje s onima koji zbog ljudske bezobzirnosti čitav život propate zatočene u kavezu. Nadam se da će ovaj apel potaknuti građane na promjenu prehrane i načina života', izjavljuje Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja.
Baterijski uzgoj kokoši zabranjuje se u mnogim zemljama. Europska unija, čiji primjer slijedi i Hrvatska, donijela je zabranu, no ona će na snagu stupiti tek 1. siječnja 2012. godine.
Najveću moć protiv ovakvog zlostavljanja životinja imaju sami potrošači prelaskom na etičku prehranu koja ujedno donosi i velike prednosti okolišu te ljudskom zdravlju.